10 Bin Öğretmen Atama İzni Çıktı

10 Bin Öğretmen Atama İzni Çıktı

2017 Bütçe tasarısı komisyonunda 60 Bin memur alımı için onay çıkmıştı. 60 Bin memur kadro tahsisinde en çok kadro Milli Eğitim Bakanlığına ayrıldı. MEB’e ayrılan 30 Bin kadro öğretmen alımı olarak gerçekleştirileceği açıklanarak 20 Bin öğretmen ataması..

Milli Eğitim Bakanlığı 20 Bin öğretmen atamasının gerçekleştirdi. Kadro dağılımını yayınladı fakat güvenlik ve arşiv soruşturmaları devam ettiğinden görevlerine başlanmadı. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise bu durum güvenlik soruşturması biter bitmez nihai kararın verileceği bilgisine yer verildi.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bir çok okulda öğretmen açığının olduğunu ve bu açıkların sözleşmeli atama ile giderilebileceğini açıklamıştı. Ancak sözleşmeli atama ile bu açığın kapanmayacağını dile getiren sendikalar 100 Bin atama istediklerini hükümete aktardıkları yönünde basına demeç vermişlerdi.

Bu anlamda Ağustos ayında yapılması planlanan 10 Bin öğretmen ataması sözleşmeli olarak yapılarak doğu Anadolu bölgesindeki illere dağıtımı yapılacağı ve bu atama ile bile açığın yüzdelik dilimde %23 kapanmakta sendikalar ve sivil toplum örgütleri acilen 100 Bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini vurgusu yaptılar.

Öte yandan Üniversitelerden yüzlerce bölümden mezun olmuş öğretmen atamasını bekleyen işsizlerimiz bir umut atama iznine gözlerini çevirmiş durumda. Hükümetten beklentileri yıllarca dirsek çürüttüğümüz üniversite sıralarında işsiz kalmak için değil öğretmen olmak ve yeni umutlara yelken açan gençler yetiştirmek için yıllarımızı madden ve manen okumaya adadıklarını ve seslerini duyurmaya çalışan atanamayan bir çok öğretmen adayı zorluk çektiklerini dile getirildi.

Hükümet ile görüşmelerde bulunan sendikal örgütlerle beraber, dernekler sivil toplum örgütleri hali hazırda 500 Bin’in üzerinde atama bekleyen öğretmen adayının olduğunu kanayan bu yaraya Meclisin merhem olmasını atamaların derhal ve hakkaniyet ile yapılmasını arzuladıklarını dile getiren sivil toplum kuruluşlarına hükümetten cevap beklediklerini öğretmen adaylarının inşaat, lokanta veya angarya işlerde değil asli işi olan öğretmenlik olduğu vurgusu yapıldı.

Öğretmen açığının yıllar yılı ücretli öğretmenlikle kapatmak isteyen Milli Eğitim Bakanlığı bu plan ile öğrencilerin iyi bir eğitim alma hakkından mahrum bırakıldığını ücretli öğretmenliğe son verilmesini ayrıca sözleşmeli öğretmenliğin iptali ile birlikte 2017 yılında ve sonrasında kesinlikle sözleşmeli öğretmen atamasının yapılmamasını aksi taktirde ileride bunun ağır vicdani sorumluluğunun olacağını dile getiren sivil toplum örgütleri beklentilerini sıraladılar.

10 Bin öğretmen ataması Ağustos ayında yapılacak olup Eylül ayında okullar açılmadan göreve başlayacaklar ayrıca bi atamalar sözleşmeli olarak göreve başlayacaklardı.

 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.