10 Bin Özel Harekat Polisi Alımlarında Merak Edilen Sorular

10 Bin Özel Harekat Polisi Alımlarında Merak Edilen Sorular

Takipçilerimizin bize ilettikleri sorular neticesinde böyle bir haber hazırlamaya karar verdik. Özel Harekat Polisi alımlarında en çok sorulan soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

Takipçilerimizden gelen sorular arasında; Özel Harekat Polisi alımına kadınlar başvurabilecek mi, Özel Harekat Polisi alımında önlisans ve lisans mezunları başvurabilecek mi, Özel Harekat Polisi alımında üniversite mezunlarının askerlik yapmış olma şartı var mı, Özel Harekat Polisi olabilmek için lisans mezunları 30 yaşına kadar başvurabilir ve kimler Özel Harekat Polisi olabilecek gibi çeşitli sorular gelmektedir.

Biz de takipçilerimizden gelen bu sorular neticesinde eski hükümleri ve yeni hükümleri karşılaştırdığımız, takipçilerimiz sordukları sorulara cevap niteliğinde bir haber yayınlamak istedik. Özel Harekat Polis alımlarında küçük küçük değişiklikler yapılmadı. Mevzuat sil baştan yeniden hazırlandı.

Özel Harekat Polisi kadın adaylar başvuru yapabilirler mi ?

Mevzuat değişmeden önce de mevzuat değiştikten sonra da kadın adayların Özel Harekat Polisi olabilmek için başvuruları alınmamaktır.

Özel Harekat Polisi alımında önlisans ve lisans mezunları başvurabilecek mi?

Mevzuat değişmeden önce sadece lisans mezunları Özel Harekat Polisi olabilmek için başvuru yapabiliyordu. Yeni gelen mevzuat ile lise, önlisans ve lisans mezunları başvurabilecektir. Yani lisans mezunları eskiden başvurabildiği gibi şimdi de başvurabilmektedir.

Özel Harekat Polisi alımında üniversite mezunlarının askerlik yapmış olma şartı var mı?

Mevzuat değişmeden önce alımlar için askerlik şartı bulunmamaktadır. Fakat gelen yeni mevzuatla başvuran tüm adaylarda askerlik şartı aranmaktadır. Askerlik şartı ise şu şekilde belirtilmiştir : Terhis tarihinden itibaren otuzaltı aydan fazla süre geçmemiş kaydıyla başvuru yapılabilir.

Özel Harekat Polisi olabilmek için lisans mezunları 30 yaşına kadar başvurabilir mi?

Eski mevzuata göre yaş şartı 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olarak belirtilmişti. Yeni gelen mevzuatla yaş şartı yirmisekiz yaşından gün almamış olmak olarak belirtilmiştir. Yani eskiden geçerli olan 30 yaş sınırı yeni gelen mevzuatla 28’e düşürülmüştür.

Kimler Özel Harekat Polisi olabilir?

Yeni mevzuata göre yirmisekiz yaşından gün almamış olmak ve terhis tarihinden itibaren otuzaltı aydan fazla süre geçmemiş olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
47 Yorum