10 Bin Sözleşmeli alınacak

10 Bin Sözleşmeli alınacak

Yakın Tarihte MEB tarafından alımların yapılması beklenmektedir. Pe ki Sözleşmeli Öğretmenlik Nedir? Kadrolu Öğretmenlerden Farkı Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından getirilen sözleşmeli öğretmenlik pozisyonu, devletin yükünü azaltmak ve öğretmenleri dinç tutmak için getirilen bir formüldür. Sözleşmeli öğretmenliğin en iyi yanı, hatta tek iyi yanı öğretmenin performans odaklı çalışıyor olmasıdır. Sözleşmeli olarak çalışan öğretmenin özlük hakları olmadığı için sözleşmenin yenilenmesi performansına bağlı tutuluyor. Bu nedenle de öğretmen sürekli olarak kendisini geliştirmeye çalışıyor.

Sözleşmeli Öğretmenlerin Çalışma Koşulları

Esasında sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen aynı işi icra eder. Milli Eğitime bağlı okullarda diğer öğretmenlerle aynı yetkilere sahip olarak çalışırlar. Ancak statü açısında oldukça farklıdırlar. Sözleşmeli öğretmenler şu haklara sahip değildir:

• Tayin isteme ve atanma yeri seçemezler. İlk görev yerlerinde o ilin mecburi hizmet süresini doldurmak zorundadırlar. Mesela Doğu illerine atanan öğretmen 6 yıl boyunca tayin isteyemez. Eş durumu gibi istisnaları yoktur. Böylece doğuda öğretmenlerin kalıcı olması sağlanmaya çalışılır. Yalnızca özür durumunda istisnai tayin hakkı tanınır. 
• Maaşları kadrolu öğretmenlere göre ciddi oranda azdır ve ek derslerden SSK kesintisi yapılır. Kadrolularda bu kesinti söz konusu değildir. 
• Maaşlar merkezi olarak değil, görev yapılan okul tarafından ödenir. Bu nedenle maaşlar farklılık gösterir ve maaşların ödenmesinde gecikmeye sebep olur. 
• Sözleşmeli öğretmenin yönetici, müdür, müfettiş gibi idari görevlere gelmesi mümkün değildir. Bu konuda hiçbir düzenleme yoktur. 
• Sözleşmeli her yıl isteğe bağlı olarak yenilenen öğretmenlerin kıdem tazminatı ya da kademe ilerlemesi hakkı yoktur. Bu nedenle 1 yıllık sözleşmeli öğretmen ile 10 yıllık sözleşmeli öğretmen aynı maaşı alır. 10 yıl da olsa 100 yıl da kıdem tazminatı hakkı yoktur. 
• Sözleşmeli öğretmenlerde eş, çocuk ya da aile yardımı durumu yoktur. 
• Sözleşmeli öğretmenler tayin hakkı elde etse dahi yolluk ödemesi yapılmaz. 
• Kadrolu öğretmenlere verilen banka promosyonları pek çok ilde sözleşmeli öğretmenlere verilmez. 
• Sözleşmeli öğretmenler, kadrolular gibi “asker öğretmen” olarak askerlik yapamazlar. 
• Kadrolu öğretmenin maaşını Milli Eğitim Bakanlığı öderken, sözleşmeli öğretmenin maaşını Maliye Bakanlığı ödemektedir. Bu ise bakanlıkta ödenek yetersizliği olması halinde sözleşmeli öğretmene yol verme anlamına gelmektedir. 
• Sözleşmeli öğretmenin sözleşmesinde; hiçbir gerekçe gösterilmeksizin 1 ay önceden haber vermek suretiyle feshedilebileceği hükmü yer alır. Ancak bu maddeye Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Nihai karar ise henüz çıkmamıştır. 
• Sözleşmeli öğretmenlik pozisyonu aniden hayata geçirilmiştir. Bu nedenle hiçbir plan yapılmamış ve yönerge hazırlanmamıştır. Sözleşmeli öğretmenler pek çok belirsizlikle karşı karşıyadır. Bu nedenle idareciler de bilgisizdir ve pek çok sorun çözülmeyi beklemektedir. 
• Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen aynı işi yapmış olduğu halde pek çok farklı muameleye maruz kalmaktadır. Tabiri caizse “üvey evlat” yerine konulmaktadırlar. 
• İdarecilerin “bakın siz sözleşmelisiniz…” diye başlayan cümleleriyle sözleşmeli öğretmenler mobbinge uğramaktadırlar.

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum