14 Bin 500 Bekçi Alımları Başlıyor

14 Bin 500 Bekçi Alımları Başlıyor

Bekçi alımları ilk önce İstanbul için 2 Bin kadro ile ilana çıktı. Diğer alımlar için ilanlar bekleniyor. 14 Bin 500 alımları başlıyor.

Bekçi alımları ne zaman yapılır. Müracaatta bulunacak adaylar nasıl başvuru yapacağını araştırdığı şartlar ve nerelere başvuracakları sorularının yanıtı aşağıdadır.

Bilindiği üzere İçişleri Bakanlığı İstanbul'a 2 bin bekçi alımı yapılacağı duyuruldu. Alınacak KPSS şartı aranmayan bekçi başvuruları 8 ile 22 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Adaylar erkek olması, Türk vatandaşı olmaları, en az lise ve dengi okul, ön Lisans, lisans veya lisans üstü mezunu eğitim görmüş olması gerek.

Adaylarda aranan diğer şartlar şöyle: Askerlik görevini bitirmeleri, 30 yaşından büyük olmamaları, görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığını sağlık kurulu tarafından raporla belgelemeleri gerekiyor.

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak. Kamu haklarından mahrum olmamak veya kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak. Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak. En az 167 cm boyunda olmak.

Başvurular hafta içi İlçe Emniyet Müdürlüklerine bizzat yapılacak. Adaylar çalışmak istedikleri ilçe için örnek dilekçe ve istenilen diğer evraklarla birlikte başvuracak. Aynı anda birden fazla ilçe için başvuru yapılamaz.

Adaylardan bunların yanı sıra T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, okul diploma veya tasdiknamesinin aslı veya kurumca tasdikli örneği, Askerlik durum belgesi, 4,5x6 ölçüsünde fotoğraf, adli sicil belgesi, il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ettiğini gösteren belge aranacak.

Sınava katılanlara hangi bölümlerden soru soruluyor. Mülakat sınavı Genel kültür, genel görünüş, hal ve tavırları ile vakara uymayan konuşma itiyadı, Herhangi bir düşünce ve duygunun sözle anlatılması olarak yapılmakta. Sözlü sınavda Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi ve Matematik derslerinden 50 soru yöneltilecek adaylara 60 dakikalık süre veriliyor.

Bekçiler ne kadar maaş almaktadır. Ortalama bir bekçi 2 bin 800 ile 2 bin 900 liradan başlayan maaşlar ile çalışmaya başlamakta. Ayrıca görev yeri, evli olup olmaması, çocuğunun olup olmaması gibi durumlara göre farklı maaşlar alabilmektedir.

İlgili Haberler

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum