14 Bin Kişi İşi Kabul Etmedi

14 Bin Kişi İşi Kabul Etmedi

İŞKUR tarafından yayınlanan 22 bin iş ilanlarına alımları başlatılmış. Alımlara sadece 8 bin kişi kabul etmiş ve 14 bin kişi kabul etmemiştir.

Ülkemizde tek şehir üzerinden yapılan iş kurumu iş ilanları sonuçları akıllarda soru işaretleriyle sizlere sunuyoruz. Bir şehirde 22 bin kişi alım ilanları yayınlıyor başvuruya gelen adayların 8 bin kişi işi kabul ediyor ve geriye kalan 14 kişi işi kabul etmedi.

Tek şehirde bu sonuç var iken iş arayan kişilerin nasıl bir düzen ve nasıl bir yolla iş edinecekleri konusunda bir soru olarak kalıyor. Bu haber sadece Kahramanmaraş şehri araştırması'dır.

İŞKUR ise şirketlerin işçi taleplerini karşılamakta zorlanıyor. İŞKUR İl Müdürlüğü verilerine göre 2017' nin ilk 8 ayında 22 bin açık işe yönlendirilen işsizlerin sadece 8 bin işi kabul ederken, 14 bin kişi yapılan iş teklifini reddetti.

İŞKUR İl Müdürü Ali Yüce, TÜİK'e göre Türkiye'de yüzde 10.7 olan işsizlik oranının Kahramanmaraş'ta çok daha aşağılarda olduğunu söyledi.

İşçi bulmakta zorlanan bazı işverenler ise çareyi Suriyeli çalıştırmakta buldu. Suriyeliler'in çalışma izni almasında herhangi bir engel olmadığını belirten Ali Yüce şöyle devam etti.

Suriyeli kardeşlerimiz de samimi söylüyorum çözüm oldu. Bizim iş gücü açığımızı şu anda kapatıyor ve birçok iş yerinde çalışıyorlar. Göç İdaresi il Müdürlüğümüz bunlara ikamet belgesi veriyor. Onun şartlarından biri en az 6 aydır işimizde ikamet ediyor olması. Çalışma izni almalarında hiçbir engel yok. Bizim kayıtlarımızda şartları yerine getirip çalışma izni alarak mevzuata uygun çalışan bin 508 Suriyeli var. Tekstilde ve sanayi sektöründe işçi bulmakta zorlandığımız için iş gücüne, ekonomiye, üretime gerçekten bir katkıları var. Eğer bunlar da olmasa işçi açığımız had safhada olacaktır dedi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum