14 Eylül Bakan Taşeron İşçi Açıklaması

14 Eylül Bakan Taşeron İşçi Açıklaması

14 Eylül 2017 Tarihinde Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından son dakika taşeron işçi açıklaması geldi. Yapılan açıklamada sürecin nasıl işleyeceğinden bahseden bakan "Bu dönemde bunun sorumluluğunu biliyoruz. Bunun taşerondaki işçilerimiz için ne

14 Eylül 2017 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, gündeme ilişken önemli açıklamalarda bulundu.

Elazığ Valiliği ile Belediye ziyaretlerinin ardından basının karşısına geçti. Bakan açıklamasının ardından bir gazetecinin ''Taşeron çalışanlarla ile ilgili yeni çalışmalarınız var mı?'' sorusuna cevap verdi.

Taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesi konusunda Maliye Bakanlığı ile birlikte çalışma yaptıklarını açıklayarak: "Taşeron konusu AK Parti dönemlerinde ortaya çıkmış bir konu değil. Geçmişten beri Türkiye'de uygulanan bir çalışma şekli." dedi.

Sarıeroğlu: "Bu eğilimi düzeltmek için de AK Parti döneminde çok güçlü bir yasal düzenleme gerçekleştirildi. Eskiden ücretlerini alamayan, çalıştıkları iş yerlerinde yanlarında aynı işleri yaptıkları arkadaşlarından çok daha farklı imkanlarla, daha kötü ve zor şartlarda çalışmak zorunda kalanlar vardı. Kıdem tazminatı, izin ücreti gibi imkanlardan maalesef yoksunlardı.''

Bakan Taşeronların kamuda istihdamı hususunda, AK Parti döneminde yeni yasal düzenlemeler yapılarak taşeronlara verilen haklardan bahsetti.

Sendikal örgütlenme hakkının bu dönemde getirildiğini, kıdem tazminatları ve ücretlerinin ayrıca yıllık izinlerin devlet güvencesine aktarıldığını bildirdi.

Taşeronların kamuda istihdamı için gerekli çalışmaların sürdüğünü aktararak, ''Maliye Bakanlığı ile bu konu üzerinde çalışıyoruz. Tam olgunlaştıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız. İnşallah yeni yasama döneminde kısa süre içerisinde bu konu ile ilgili güçlü adımlar atılmış olacak.'' değerlendirmesini yaptı.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum