15 Bin Lira Devlet Desteği Kimlere Verilecek

15 Bin Lira Devlet Desteği Kimlere Verilecek

Ev almak isteyenlere devletin, 15 bin lira teşvik vereceğini daha önce yaptığımız haberde duyurmuştuk. Peki bu teşvik kimlere verilecek?

26 Ağustos itibariyle başlangıcı verilen ev alacaklara destek projesinde vatandaşların kafasında bazı sorular oluştu. Bu sorulardan bir tanesi de evi olan kişilerin bu teşvikten yararlanıp yararlanamayacağı hakkında bir soruydu.

Ev teşviği için şartlar şu şekilde sunulmuştu : “Herhangi bir bankaya giderek konut hesabı açılabilecek. Müşteri, birden fazla konut hesabı açtıramayacak. Ödemeler ise ilk başta 75 bin yatırıyım, teşviğimi alıyım şekilde işlemeyecek. İlk başta yatırılan para en fazla 30 bin olacak. Daha sonra konut hesabına her ay düzenli olarak ödeme yapılması istenecek. Düzenli ödemelerde ise aylık en düşük tutar 250 lira, en fazla tutar 2 bin 500 lira olarak belirtildi.”

3 yıl düzenli olarak hesabına parasına yatıran kişilere, devlet yatırdığı paranın %20’sini teşvik olarak verecek. Örnek veremek gerekirse her ay 300 lira yatırdınız ve 3 yıl boyunca bu uygulamaya devam ettiniz. Bankanızda 10800 lira birikmiş oldu. 10.800’ün %20’si alındığında devlet teşvik olarak size 2160 lira para vermiş olacak. Yani toplamda 12960 lira para çekeceksiniz. Fakat devlet bu konuda şöyle de bir kısıtlama getirmiş. Alabileceğiniz en fazla teşvik miktarı 15 bin lira olacak. 75 bin liranın üstünde para yatırsanız dahi alabieceğiniz teşvik miktarı 15 bin lira olacaktır.

Bu teşvikten yararlanamayacak kişiler şu şekilde belirtildi : Konut hesabı açtığı günden itibaren herhangi bir kat mülkiyetli veya müstakil tapulu konutu var mı yok mu kontrol edilecek. Eğer böyle bir şeye sahipse o kişiye konut hesabı açılmayacak.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.