15 Temmuz Gazilerinin SGK Prim Borçları Silindi

15 Temmuz Gazilerinin SGK Prim Borçları Silindi

Darbe girişiminde yaralanan vatandaşlar için gayet yerinde bir düzenleme getirildi. SGK prim borçları silindi.

OHAL kapsamında çıkarılan yeni Kanun Hükmünde Karaname’yle birçok değişiklik yapıldı. Bu değişikliklerin arasında 38 bin kişinin cezaevlerinden tahliyesi, özel harekat polisi olmak isteyen adayların lise, önlisans ve lisans mezunu olması gibi düzenlemeler getirildi.

Getirilen bir diğer düzenleme ise 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimine direnen ve gazi rütbesine ulaşan vatandaşların SGK prim borçlarının silinmesine dair bir düzenlemeydi. Çıkan yeni düzenleme sadece gazileri değil hayatını kaybeden vatandaşlarımızı da kapsıyor. Aylık başlangıç tarihine kadar olan genel sağlık sigortası primi de dahil olmak üzere prime dair ne kadar borç varsa tüm borçlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından silindi.

15 Temmuz hain darbe girişiminde hayatını kaybeden, malul olan veya yaralanan kamu görevlileri ve siviller için başka bir düzenleme daha getirildi.

Getirilen bu düzenlemeye göre o gece hayatını kaybeden veya yaralanan kişilerin hak sahplerine veya mirasçılarına ödenen gelir, aylık, emekli ikramiyesi ve ek tazminat gibi maddelerin haciz edilmemesi kararlaştırıldı. 15 Temmuz şehitleri ve yaralıları için yapılan hiçbir şey onların yaptığı fedakarlığa değmese de yapılan bu düzenlemeler o vatansever kişilerin korunduğuna dair gayet güzel bir gelişme.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.