15 Temmuz’dan Sonra Mülakatlar Kaldırılmayacak Mıydı?

15 Temmuz’dan Sonra Mülakatlar Kaldırılmayacak Mıydı?

Çoğu kişi kamu personeli alımları esnasında mülakatla alım yapılmasına karşı olduğunu ifade ediyor. Mülakat yapan kişilerin de hata yapabileceğini, bundan dolayı kamu personeli alımlarında mülakatın değil liyakatın kullanılması gerektiğini vurguluyorlar.

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra, siyasilerin birçoğu kamuya personel alımlarında mülakatların kaldırılacağını ifade etmişti.

Kamu personeli alımında mülakat olduğu zaman akraba, tanıdık faktörler bir araya gelmektedir. Bunun en canlı örneği ise hain darbe girişimi öncesi FETÖ’nün devlet kurumlarına kendi adamlarını yerleştirmiş olmasıdır.

Siyasilerin ilk zamanlar yaptıkları açıklamalara bakıldığı zaman memur alımlarında mülakatlar kalkacak gibi görünüyordu. Fakat mülakat sistemi pek değişecek gibi de görünmüyor.

Mülakat sisteminin devam ettiğini gösteren örneklerden bazılar Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Bu Bakanlıkların mülakat sistemini devam ettirmelerinin sebebi daha önce olduğu gibi tekrardan kamuya sızma olayının önüne geçmek olarak açıklandı.

Son zamanlarda yapılacak olan PTT 2500 memur alımı gibi büyük alımlarda da mülakat yapılmaktadır. İş arayan vatandaşlar, kamu personeli alımlarında belirtilen kadroya hakkı olan vatandaşların girmesi gerektiğini ve mülakat sisteminin kaldırılmasını istemektedir.

Bu konuda bir memur adayının haber sitemize ilettiği görüşleri belirtelim. Sözleşmeli öğretmen atamalarında yapılan mülakatların adaletsiz olduğunu ve bundan dolayı sözleşmeli öğretmen adaylarının mağdur olduğunu belirten memur adayı, komisyonların farklı puanlar vermesi sonucunda mağdur olduklarını dile getirdi. Her ne kadar KPSS puanları yüksek olsa da mülakat yüzünden atamalarının yapılmadığını belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yakın bir zamanda mülakat konusu hakkında yaptığı açıklamada mülakatların kaldırılmayacağını ifade etmişti. Öğretmen atamalarında mülakat nedeniyle yapılan itiraz sayısının çok az olduğunu da eklemişti. 20 bin öğretmen ataması hakkında sayısal bilgi de veren Bakan Yılmaz, toplamda 3 bin kişinin sıralamasının mülakatlar nedeniyle değiştiğini belirtti.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.