19. Dönem 10 Bin PÖH Alımı İptal mi Olacak

19. Dönem 10 Bin PÖH Alımı İptal mi Olacak

Cumhuriyet Halk Partisi Anayasa Mahkemesine Başvuru Yaptı. Yapılan Başvuru sonucunda 19. Dönem 10 bin Özel Harekat Polisi Alımı mülakat yerleri halen belirsizliğini korumaktadır. Peki Anayasa Mahkemesinde dava ne zaman görülecek mülakat yerleri açıklanaca

Kamu Personeli Alımı haber sitemize konu hakkında birçok takipçimiz aynı soruyu soruyor. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yürütülen 19. Dönem PÖH 10 bin Polis Özel Harekat Alımı için yapılacak olan mülakatlar ne zaman belli olacak. Yoksa yapılan tüm işlemler iptal mi edilecek.

Bilindiği üzere 02 Kasım ile 14 Kasım 2016 tarihleri arasında kurumun internet adresi üzerinden adaylar e-Devlet üzerinden başvurularını yapmışlardı.

Kimler 10 bin PÖH alımına başvuru şartları nelerdi: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans mezun olmak, yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar) ilana başvurabilmişti.

Polis Akademisi Başkanlığının yaptığı açıklama sonrasında 19. Dönem 10 bin PÖH alımı spor mülakatları 19 Aralık 2016 ile 15 Ocak 2017 ( 25 Aralık, 31 Aralık 2016 ve 01 Ocak 2017 tarihleri hariç) olarak toplam 25 günde tamamlandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Engin ALTAY, Levent GÖK, Özgür ÖZEL tarafından Anayasa Mahkemesine 9.11.2016 tarihli ve 6757 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Kurum ve Kuruluşlara İlişkin Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunu’nun;23. maddesiyle 4.6.1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilât Kanununun ek 24. maddesine ikinci fıkrasından sonra gelmek üzere eklenen fıkranın birinci cümlesinde yer alan “…Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın,…” ibaresinin, kaldırılması için iptal davası açıldı.

Bu gelişmenin ardından spor mülakatları sona eren 19. Dönem 10 bin özel harekat polisi alımında mülakat sınavı tarihi ve yerlerinin açıklanması ertelendi. Konu hakkında henüz resmi bir bilgi olmasa da mülakat tarihlerinin açıklanmamış olmasının nedeninin bu olacağı kanaatindeyiz.

Pe ki, bu aşamada 10 bin PÖH alımı iptal olur mu: Anayasa Mahkemesinden çıkacak karara bağlı bir sonuç. Anayasa Mahkemesi bu düzenlemeyi iptal ederse hangi aşamada olursa olsun iptal edilir. Ancak Anayasa Mahkemesinin bu düzenleme konusunda iptal kararı vermeyeceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Anayasa Mahkemesi tarafından 9 Şubat 2017 tarihinde yapılan toplantı sonucunda davanın detaylı incelenmesine karar verildi. Detaylı inceleme sonrasında detaylar belli olacaktır.

 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum