2. el araç alacaklar fiyatlar düşüşe geçiyor

2. el araç alacaklar fiyatlar düşüşe geçiyor

Türkiye genelinde son yıllarda piyasayı domine eden alanların başında gelen 2. El araç salım satım furyasında istatistik rakamları açıklandı. Araç alacak vatandaşlara müjde niteliğinde verilen bilgilere göre fiyatların düşeceği iddia edildi.

Son yıllarda küresel çapta tespit edilen ekonomik daralmadan en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen otomobil sektöründe sular durulmamaya devam ediyor. Sıfır araçların Türkiye gibi ülkelere yapılan girişlerinde yaşanan sayısal düşüş sebebi ile vatandaşlar bedel ödeyerek ikinci el araç alım satımına rağbet göstermek zorunda kalıyor.

Piyasa Bu Durumdan Rahatsız!

Piyasaların özellikle şirket bazında borsa işlemlerine bakıldığında yatırımcı olarak veya gündelik hayatta perakende alım satımcı olarak otomobil ve araç ticaretine girmek zorunda kalan şirket ve tüzel kişilerin bu durumdan duyduğu rahatsızlık gün yüzüne çıkmaya başladı.

Maliyet bedelinin yaklaşık olarak 4 katı fiyatlar biçilen ikinci el araçlar için hala sıfır arabaların Türkiye’ye giriş yapmakta yaşadığı sıkıntılar sebebi ile ikinci el araçlarında yaşanan fahiş fiyatlandırmaların süreceği yönündeki genel kanaati çürütecek bir açıklama yapıldı.

2. El Araç Alım Satımlarında Nitelikli Düşüş Yaşanıyor!

Geçtiğimiz yıl özellikle ticari filo sahiplerinin sıfır araçları bekleyemez durumda kaldıkları ve bu hazırlıksız durum karşısında mecburen ikinci el araçlara sıfır araç fiyatlarından daha fazla ödeme yapmak zorunda kaldıkları biliniyor.

Bu gidişata 2020 yılının ilk yarısından itibaren dur denildiği bilgisi paylaşılırken; Motorlu Araç Satıcılarının Federasyonunun Genel Başkanlığı tarafından yapılan bir açıklamada; araç satışlarında yüzde 50 düşü yaşandığının tespit edildiği beyan edildi.

Motorlu Araç Satıcılarının Federasyonunun Genel Başkanı olan Aydın Erkoç tarafından açıklanan ifadelere göre; 2019 yılının nisan ayında toplam 468 bin 217 adet olarak gerçekleştirilmiş olan ikinci el araç satışı ve alımı için 2020 yılının Nisan ayı verilerine bakıldığında 231 bin 977 adet sayısına ulaşıldığı ve bu durumunda mevcut baz aylar özelinde yapılan mukayese ile araç satışlarında yüzde 50,46 oranında bir düşüşe tekabül ettiği belirtildi.

Söz konusu rakamların iç piyasada yaşanan fırsatçılığa karşı genel bir tepki olarak okunabileceği ifade edilirken; vatandaşların bu süreç sonunda; hem koronavirüs şartlarının sona ereceği hem de sıfır araç girişinin artacağını da hesaba katarak 2. El araç fiyatlarında yaşanacak düşüşü bekleyebileceği açıklandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum