20 Bin Kişiye İstihdam Müjdesi! Bakan Açıkladı

20 Bin Kişiye İstihdam Müjdesi! Bakan Açıkladı

20 Bin kişiye yeni istihdam olanağı saplayacak projenin detayları Bakan tarafından açıklandı. Proje tamamlandığında 20 Bin yeni istihdam sağlanmış olacak. İşte tüm detaylar.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu 20 bin kişiye istihdam sağlayacak Tersane İstanbul projenin tamamlanması ile birlikte yıllık 30 milyon ziyaretçi hedeflediklerini belirtti.

20 Bin kişiye istihdam ve 83 Bin metrekare tescilli yapı restorasyonu

Bakan Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada; “Eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul tamamlandığında sinema salonları, müzeleri, sosyal alanları ile İstanbul için bir çekim merkezi olacak. Proje ile birlikte az 20 bin kişiye istihdam imkânı ve yıllık 30 milyon ziyaretçi hedefi ile İstanbul’un tarihine, kültürüne yakışacak bir eser ortaya çıkacak. Proje kapsamında 83 bin metrekare tescilli yapı restore edilerek kamunun kullanımına sunulacak.” ifadelerini kullandı.

İlk etabın 2022 yılında tamamlanması planlanıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karasiamiloğlu, Tersane İstanbul’da incelemelerde bulunurken, 2022’nin sonuna doğru projenin ilk etabını tamamlamayı planladıklarını söyledi. Divanhane ve Eski Karakol Binasının bu projenin dışında olduğunu, restorasyonu ve ihyası tamamlandığında eskisi gibi Deniz Kuvvetleri Saha Komutanlığının uhdesine bırakılacağını söyledi.

İstanbul’a yaklaşık 700 Bin metrekare alan kazandırılmış olacak

İstanbul için Haliç’in çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, konuşmasının devamında; “Dünyanın başkenti, göz bebeğimiz İstanbul’dayız.  Bir tarafımızda Beyoğlu bir tarafımızda Fatih, sol tarafımızda Balat, arkamızda Süleymaniye, Ayasofya. Sağ tarafımızda Kulaksız Mezarlığı ve Kasımpaşa Hasköy Tüneli var, yine Haliç Köprüsü karşımızda. Burası eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul olma yolunda çok hummalı bir çalışma var. Yaklaşık 700 bin metre karelik bir alanı İstanbullulara kazandırmak için çalışıyoruz. ” dedi.

Proje ile birlikte toplam 20 Bin kişiye ek istihdam sağlanmış olacak

Bakan Adil Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak ülkemizin her bir noktasında çok önemli ulaştırma projelerini hayata geçirirken bir yandan da tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıktık” açıklamasında bulundu.

Bu dev proje İstanbul’a değer kazandıracak

Bin 800 metrelik kıyı şeridindeki yaya yolları, bisiklet yolları, yürüme yolları ile birlikte projenin hem Beyoğlu’na hem de çevresi Kasımpaşa’ya, Hasköy’e çok öneli katkılar sağlayacağını dile getiren Bakan Karaismailoğlu, “İstanbul’un marka değerini arttıracak, değerine değer kazandıracak bir proje. Diğer projelerimizde olduğu gibi bunu da en güzel şekilde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Burada 23 tane tescilli eser var. Bunları restore edip, İstanbulların hizmetine sunacağız.  Onlara yaşam alanı kazandıracağız. 2022 sonuna doğru ilk etabı tamamlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum