20 Bin Öğretmen Ataması Kabul Edilmiyor! Eğitimden Tasarruf Olmaz

20 Bin Öğretmen Ataması Kabul Edilmiyor! Eğitimden Tasarruf Olmaz

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan tarafından 2021 yılı öğretmen atamalarına dair önemli açıklamalarda bulunuldu ve açıklanacak 20 bin rakamının kabul edilmeyeceğini ve MEB’in aklından bile geçirmemesi belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından 2021 yılı öğretmen atamasına dair kontenjanlar yakında açıklanacak. Fakat Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, öğretmen atama sayısı ile ilgili “Maliye Bakanlığı 2021 Yılında MEB’e 20 Bin Öğretmen Atama Kontenjanı Veriyor” şeklinde medyaya yansımasından dolayı tepkisini dile getirdi.

20 Bin Öğretmen Atama Kabul Edilmiyor

Genel Başkan Geylan “Dalga mı geçiyorsunuz?" diye sordu ve bu atama sayısının emekli olanların boşluğunu bile doldurmayacağını ve Sayın Erdoğan’ın öğretmen adaylarının hayalleriyle oynanmasına müsaade etmeyeceğine inandığını sözlerine ekledi.

150 Bin Açık Var

150 bin norm kadro açığı olduğuna, geçtiğimiz yıl 80 bin 583 ücretli öğretmen çalıştırıldığına dikkat çeken Geylan, 2021 yılında sadece 20 bin öğretmen atanması demek genç meslektaşların beklentileriyle alay etmek olduğunu ifade etti.

Ayrıca eğitimde tasarruf olamayacağını da belirterek Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a tasarrufun eğitimden değil başka alanlardan olması önerisinde bulundu. Hazine ve Maliye Bakanlığının 2021 yılı için Milli Eğitim Bakanlığına 20 bin kadro verecek şeklinde yorumların haber sitelerine düşmesinden dolayı tepki gecikmedi.

Neden 20 Bin Rakamı Çok Az?

Bu komik rakam, emekli olanların boşluğunu bile doldurmaz.

Geçen yıl valilik beyanlarına göre 150 bin civarında norm açığı varken, 2020 yılında 80 bin 583 ücretli öğretmen çalıştırmışken, Sayıştay 2019 raporunda 144 bin öğretmen açığı tespit edilmişken, 2021’de sadece 20 bin öğretmen atayacağız demek; genç meslektaşlarımızın beklentileriyle alay etmektir denildi.

Çünkü Eğitimde Tasarruf Olmaz

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, genç öğretmenlerimizin hayallerinin çalınmasına müsaade etmeyeceğine inanıyorum açıklamasında bulunan Genel Başkan Geylan 10 bin öğretmen ataması ile ilgili olarak tepkisini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum