20 Yaş Altı ve 65 Yaş Üstü Bu Vatandaşlara Sokağa Çıkma İzni

20 Yaş Altı ve 65 Yaş Üstü Bu Vatandaşlara Sokağa Çıkma İzni

20 Kasım 2020 tarihi saat 20.00 itibarıyla tüm yurtta koronavirüs salgını yeni tedbirler kapsamında kısıtlamalar uygulanmaya başlıyor. 20 yaş altı ile 65 yaş üstü için bazı istisnalar getirildi. Bu vatandaşlarımız yasak saatlerinde çıkabilecekler.

İçişleri Bakanlığı “Koronavirüs Salgını yeni Tedbirler” kapsamında geçtiğimiz gün gerekli tüm yasakları getiren genelgeyi yayımlamıştı. Özellikle 20 yaş altı ile 65 ve üstü vatandaşlar için bazı istisnalar getirildi. 20 yaş altındaki vatandaşlarla 65 ve üstü yaşındaki vatanşlarımız aşağıdaki koşulları yerine getirdiği taktirde veya sağladığı taktirde kısıtlama saatinde yasaktan etkilenmeyecekler.

Cuma Namazı İzni

Cuma namazı kılmak isteyenler için İl veya İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin sokağa çıkma saati Cuma namazı bitimine kadar uzatılabilecek. Ayrıca 20 yaş altındaki gençler sokağa çıkış saati ise Cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabilecektir denildi.

Çocuk ve Ebeveynlerine Kreş-Bakıcı İzni

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi çocuklar ve gençlerin ihtiyaca göre bakıcıya, aile büyüklerine, kreş̧ veya gündüz bakımevlerine gidebilmesi ve kısıtlama getirilen saat dilimleri içerisinde veli veya vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilmesi mümkündür.

Şehir İçi ve Şehirlerarası Yolculuk İzni

20 yaş altı gençler ve çocuklarımız belirlenen çerçeve içerisinde yanlarında veli veya vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir belge aranmaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar belirlenen çerçevede ancak Seyahat İzin Belgesi almaları koşuluyla şehirlerarası seyahat edebilecek olup her türlü şehirlerarası toplu ulaşım aracına (uçak, otobüs, tren, vapur vb.) ilişkin bilet satış sürecinde Seyahat İzin Belgesinin alınmış olması şartı aranacaktır.

Bazı Mesleklerde Çalışanlara İzin

65 yaş ve üzerindeki sağlık çalışanları (doktor, diş hekimi, eczacı vb.), seçimle göreve gelenler (belediye başkanı, muhtar vb.), avukat, akademisyen, veteriner, serbest muhasebeci-mali müşavir gibi meslek gruplarının mensupları bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına tabi midir?

Genelge ile gün içerisinde 10:00 ile 13:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan iş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma veya SGK kaydı vb. belgeyi ibraz edenler istisna tutulduğundan yukarıda adı geçen meslekleri icra eden 65 yaş ve üzeri vatandaşlar kısıtlamadan muaftır.

Bazı 20 Yaş Altı Vatandaşlar

Bazı üniversitelerde teknik eğitim veren mühendislik fakültesi veya tıp fakültesi gibi bölümlerde yüz yüze eğitim devam etmektedir. Bu yaş grubundaki öğrencilere durumlarını belgelemeleri amacıyla üniversite yönetimince ders programını gösterir şekilde özel bir belge verilecek olup, bu belgenin gerektiğinde ibrazı ile 20 yaşın altındaki öğrenciler bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacaktır.

20 yaş altı profesyonel veya milli sporcular, profesyonel veya milli sporcu olduklarını belgelemeleri kaydıyla sportif faaliyetleri (müsabaka, antrenman, bu amaçlarla seyahat vb.) kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacaktır denildi.

İçişleri Bakanlığı Yazısı.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.