2010 KPSS GK GY Testleri İptal Olursa Ne Yapılmalı

2010 KPSS GK GY Testleri İptal Olursa Ne Yapılmalı

2010 KPSS Sınavı İptal Edilirse Ne Olacak. Danıştay Kararı Sonrası 2010 KPSS Süreci Nasıl İşleyecek. Mahkeme Kararında Direnirse Sonuç Ne Olur.

2010 KPSS Lisans Sınavı 10-11 Temmuz tarihinde yapılmış olup, sonuçların açıklanması ile birlikte şaibeli bir sınav olduğu tartışılmaya başlanmıştır. Zira o güne kadar KPSS tarihinde görülmemiş bir başarı sağlanmıştır. Özelliklede Eğitim Bilimleri sınavında o tarihe kadar KPSS sınav tarihinde 110 net ve üstü yapan öğrenci yok denecek kadar az iken, 2010 yılında Eğitim Bilimleri testinde 120 soruda 120 net yapan 400 civarında kişinin olması ve bu kişilerin akraba ya da eş dost olması dikkat çekici idi. Diğer taraftan GK ve GY testlerinin ağırlıkta alındığı puan türlerinin sonuçlarına bakıldığında KPSS sınavı tarihinde soru başına hesaplanan standart sapmanın 2010 yılından daha düşük olduğu başka bir yıl yoktu.

Sınava giren öğrenciler bu sonuçlara baktığı zaman ortada bir şaibenin olduğunu net bir şekilde görebiliyorlar iken maalesef sınavı geçerli ya da geçersiz sayacak merciler nedense sadece Eğitim Bilimleri testini iptal etmişler idi. Oysaki GK ve GY Testlerinde de ciddi şaibeler söz konusu iken bu sonuçlara göre personel alımı yapıldı. İptal edilen Eğitim Bilimleri testinin tekrarı 31 Ekim 2010 tarihinde yapılmış olup bu sınav sonuçları ile ilgili ÖSYM’nin yapmış olduğu açıklama aynen şu şekilde idi:

‘’10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılmış olan KPSS Lisans Sınavının iptal edilen kısmı KPSS-Eğitim Bilimleri sınavı, 31 Ekim 2010 pazar günü 81 İl ve Lefkoşa’da 235.134 adayın katılımı ile tekrarlanmıştır. Sınava başvuran aday sayısı olan 294.909 göz önüne alındığında, sınava katılım oranı yaklaşık %80 olarak gerçekleşmiştir.

ÖSYM tarafından 5 Ekim 2010 tarihinde ve sonrasında kamuoyuna duyurulan sınav güvenlik tedbirlerinin bu sınavda da etkin ve başarılı biçimde uygulanması sonucunda sınav sorunsuz tamamlanmıştır. Ancak, geçerli özel kimlik belgesi olmaksızın sınava girmek isteyen, kural dışı davranışlarıyla sınav düzenini bozan ve cevap kağıtları üzerinde kopya incelemesi yapan istatistiksel analiz çalışması sonucunda toplam 280 adayın sınavı, sınav salon tutanaklarını inceleyen Tutanak İnceleme Komisyonu raporları doğrultusunda Sınav Uygulama Yönergesi ve ilgili kılavuzda belirtilen esaslar dikkate alınarak ÖSYM Yürütme Kurulu Kararı ile iptal edilmiştir.

Sınavı geçerli olan adayların, toplam 120 soruya verdikleri doğru ve yanlış cevaplardan hesaplanan net soru sayısı ortalaması yaklaşık 65 olarak gerçekleşmiştir. Bu sınavda tüm sorulara doğru cevap vererek 120 net yapan aday olmamış, en yüksek net 111 olarak hesaplanmıştır. Sınava giren 2.718 aday 100 ve üzeri net yapmıştır.’’

ÖSYM’nin yapmış olduğu açıklamaya bakıldığında % 100 şaibeli bir sınav olduğu ortada. Zira sınava önceki sınava göre katılım %80 e düşmüş, Temmuz Ayında yapılan sınavda 400 kişi civarında 120 net yapmış iken Ekim Ayında yapılan sınavda birincinin 111 net yapmış olması ayrıca 120 soruda 120 net yapan kişilerin yarısından fazlasının bir sonraki sınava girmemeleri, giren kişilerinde çok düşük net yapmış olmalarına bakıldığında Temmuz Ayında yapılan sınavın şaibeli olduğunu görmek için çok zeki olmaya da gerek yok. O tarihte yapılması gereken özelliklede yüksek net yapan kişilerin kitapçıkları tek tek kontrol edilip kopya çekenlerin sınavının iptal edilmesi idi. Bunu yapmak çok zor olmazdı. Fakat bu rezalete göz yumulmuş bu sonuçlara göre atamalar yapıldı.

O tarihte yapılmayan işlem bugün yapılabilir mi elbette ki yapılabilir fakat geciken adalet adalet değildir. Geçen gün haber bültenlerinde mahkemenin 2010 KPSS GK ve GY Testlerini iptal edeceği haberleri geçti. Çünkü sınava giren iki kişi İdare Mahkemesine 2010 KPSS GK ve GY Testlerinin iptali için dava açmış açılan davayı İdare Mahkemesi reddetmişti. Danıştay 12. Dairesine temyize giden iki kişi amaçlarına ulaştılar, Danıştay 12. Dairesi söz konusu davanın temyizinde İdare Mahkemesinin vermiş olduğu davayı bozup İdare Mahkemesine geri gönderdi.

Peki, şimdi ne olacak? Eğer 2010 KPSS GK ve GY Testleri iptal edilirse kimi gazetelerde çıkan haberlerde olduğu gibi bu karardan etkilenecek kişi sayısı 2010 KPSS Sonuçlarına göre atanan sadece 20 bin civarında olmayıp, karardan etkilenecek 100 binden fazla kişi söz konusu. Çünkü GK ve GY Testleri iptal edilirse bu sonuç sadece P3 puan türü dediğimiz B Kadroları kapsayan puan türü ile atananlar ile sınırlı kalmayıp, başta öğretmenler olmak üzere A Kadrolu alımlar, sözleşmeli kamu personeli alımları ve kurumsal yapılan alımları da kapsayacağından bu karardan etkilenecek kişi sayısı 100 binden fazla olacaktır.

Eğitim Bilimleri testinin iptal edilmiş olması Öğretmenlik alımlarının etkilenmeyeceği anlamına gelmez çünkü öğretmen alımları o tarihte P10 puan türü ile yapılmakta idi P10 puan türü hesaplanırken %60 GK ve GY Testleri %40 Eğitim Bilimleri Testi baz alınaraktan hesaplanır bu durumda P10n puanının hesaplanmasında %60 lık kısım şaibeli olacaktır.

Gelinen süreçte iki durum söz konusu olacaktır ya İdare Mahkemesi verdiği kararda direnip davayı Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna gidecek ya da sınavın iptali durumunda kara verecektir. Bu durumda da ciddi bir kargaşa ortamı oluşacaktır. Böyle bir karar verildiği durumda kargaşa ortamında oluşmaması için, 2006 yılında İdari Hâkimlik sınavında olduğu gibi karar merciinin kanun çıkartarak ve çıkartılacak kanun metninde; 2010 KPSS Sınavı sonuçlarına göre ataması yapılan tüm personelin görevine devam etmesi ancak halen Ankara Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma ve yürütülen bu soruşturma sonucunda ilgili mahkemece verilecek karar doğrultusunda yalnızca kopya çeken adayların sınavlarının iptal edilmesi,  şuana kadar devletten aldığı maaşları geri alarak görevine son verilmesi ve doğru olacağı kanaatindeyiz. Aksi takdirde masum olan ve hakkı yenen binlerce kişinin bir kez daha hakkı yenmiş olacak ki buda adaletli bir sonuç olmayacaktır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.