2010 KPSS İptalinden Sonra Öğretmenler ve Memurların Durumu

2010 KPSS İptalinden Sonra Öğretmenler ve Memurların Durumu

2010 KPSS’nin Genel Kültür ve Genel Yetenek bölümleri de iptal edildikten sonra, şimdi ise bu sınavla memuriyete giren adaylara ne olacağı merak konusu oldu.

Ankara 1. İdare Mahkemesi’nin 2010 KPSS’nin Genel Yetenek ve Genel Kültür kısımlarını  iptal etmesi üzerine, o sene sınava girmiş adayların aklında soru işareti oluştu. Haklarını arayıp işe girebilecekler miydi yoksa kopyayla girenler memuriyetten mi uzaklaştırılacaktı?

Sınav sorularına önceden sahip olan kişilerin memuriyetlerinin iptal olacağı kesin. Mahkeme ise bu sınav sonucuna göre atanan 150 bin memurla ilgili kararları memurların bağlı olduğu kurumlara bırakma yönünde hareket ediyor.

İdare Mahkemesi’nin 2010 KPSS ile ilgili iptalinden sonra meraklar iyice arttı. Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerine giren 800 bin adaydan sınav sonucuna göre kadroya sahip olan ancak kopya çekmeyen kişiler için ayrı bir çözüm üretilecek. Mahkeme iptal kararını verdi fakat kopyasız devlet kadrolarına giren, A Grubu alımlar, kurumsal kadrolu alımlar ve sözleşmeli alımlarla atanan kişilerin memuriyetine herhangi bir zarar gelmeyecek.

Kopya çeken kişilerin memuriyetlerinin düşürülme hakkı ise mahkeme tarafından memurun bağlı olduğu kuruma bırakılacak. Kurumlar 2010 KPSS ile ilgili bilgilere sahip olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığın’dan bilgi isteyeceği ve ona göre hareket edeceği edinilen bilgiler arasında. Savcılık kimlerin şüpheli girdiğini , kimlerin bileğinin hakkıyla sınavı kazandığını kurumlara iletecek. Kurumlar da değerlendirmelerinden sonra gerekli olan işlemi, memuriyetten uzaklaştırma işlemini, gerçekleştirecekler.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum