2010 KPSS Usulsüzlük 101 Asker Eşi Gözaltına Alındı

2010 KPSS Usulsüzlük 101 Asker Eşi Gözaltına Alındı

Ankara Cumhuriyet Savcılığından yapılan açıklamaya göre 2010 KPSS Sınavlarında usulsüzlük yaptıkları belirlenen 101 Üstdüzey Asker eşinin gözaltına alındığı bilgisine yer verildi.

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar neticesinde 2010 KPSS sınavında ve bir çok sınavlarda usulsüzlük yapıldığı tespit edilmişti.

Bu tespiti incelemeye alan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı düğmeye basarak soruşturmaları derinlemesine incelemeye aldı. Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmüş olduğu 2010 KPSS sınavı operasyonunda aktif rol oynayan 105 üst düzey askerin eşi hakkında operasyonlar başlatılarak 74 kişi gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkmen soruşturmalar devam etmekte olup yeni gözaltılar olabilir. Bunun yanı sıra ise deşifre olmuş sınavları tek tek incelencek olup kamu oyunun bilgisine sunulacaktır, dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre 31 ilde “ FETÖ/PDY “ terör örgütüne mensup 105 asker ve memurlarında bulunduğu  15 Temmuz hain darbe girişiminde aktif şekilde rol aldıkları’ da ortaya çıktı. Askerlerin rütbelerini’ de  açıklayan Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman bu kişilerin eşlerinin 2 albay – 14 yarbay – 40 binbaşı –  40 yüzbaşı  - 4 üsteğmen olmak özere toplam 100 asker ve 5 kişi ise  2 öğretmen, 1 araştırma görevlisi, 1 bilgisayar işletmeni memur, 1 sosyolog bulunmaktadır, açıklamasında bulunuldu.

Hizmet harekatıyla yola çıkan bu “ FETÖ/PDY “ örgüt mensuplarından bir çoğu ise ABD’ ye para transferi yaptıkları, bank asya’ da para harekatlarının bulunduğu ve gizli msjlaşma sistemi olan bylock kullandıkları tespit edildiği ifade edildi. 2010 KPSS sınavlarında ağırlık olarak genel yetenek ve genel kültür sınavında hile yaptıkları bunların yanı sıra eğitim bilimleri sınavlarında sınav sorularını önceden ele geçirdikleri kuvvetli deliler ve bulgular olduğu belirtildi.

Ülkemiz son yıllarda askeri, ekonomi, siyasi ve bir çok yabancı istihbarat örgütleri tarafından milyarlarca dolara zarara uğratıldı. Ancak milletimiz eğilmedi dik durarak cevap verdi. 2017 memur atamasında 5 bin kadronun çok düşük olması ilaveten 60 bin sözleşmeli kamu personeli alımının da bir çoğunun üniversite düzeyinde olması münasebetiyle açıkta kalan bir çok KPSS mağduru doğurmuştur.

Devletimizden isteğimiz 2010 KPSS mağdurlarına çözüm ve 3,5 milyon vatandaşımızın 2016 yılında yapılan KPSS sınavları için Merkezi 2017 kamu personel alım sayısının 100 bine çıkartılmasıdır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.