2016 YGS’de 2 Soru İptal 1 Soruda Cevap Değişikliği

2016 YGS’de 2 Soru İptal 1 Soruda Cevap Değişikliği

2016 YGS'de itiraz edilen 10 soru için ÖSYM kararını verdi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir'in yaptığı açıklamaya göre 2016 YGS'de 2 soru iptal edilirken birinin cevabı değişti.

13 Mart 2016 Pazar günü yapılan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na 2 milyon fazla aday girmişti. YGS Soruları bu yıl sınavdan sonra kamuoyu ile paylaşıldı. YGS Sorularını inceleyenler tarafından 10 sorunun iptali için ÖSYM’ye itirazda bulunulmuştu. İtirazlar üzerine ÖSYM açıklamada bulunmuş; itirazların bağımsız bilim kurulları tarafından değerlendirileceği ve iptal edilecek olan soruların olması durumunda, YGS Sonuçlarının açıklanacağı 25 Mart Cuma Günü açıklayacaklarını bildirmişti.

Bugün ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir tarafından konuya ilişkin açıklama geldi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir, 13 Mart 2016 Pazar Günü gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na ait itiraz edilen sorular bağımsız bilim kurulları tarafından incelendi, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlandı, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirildiğini belirterek bunun sonucunda 2016 YGS’de 2 sorunun iptal edildiğini, 1 sorunun da cevap anahtarını değiştirdiklerini söyledi. Demir, ÖSYM tarafından iptal edilen soruların; temel soru kitapçığında yer alan temel matematik testindeki 15'inci soru ile fen bilimleri testindeki 9'uncu soru olduğunu, fen bilimleri testindeki 7'nci sorunun A olarak girilmiş cevabının D olarak değiştirilmesine karar verdiklerini söyledi.

2 milyondan fazla adayın sonuçlarını merakla beklediği 2016 YGS Sonuçları 25 Mart 2016 Cuma Günü açıklanacağı daha önceden ÖSYM tarafından bildirilmişti. Ancak, ÖSYM iptal edecekleri soruların olması halinde, sonuçlarla beraber açıkladığını da söylemişti. ÖSYM, iptal edilen soruları bugün açıkladığına göre YGS sonuçlarını da bugün açıklayabilir. Bugün olmasa da bu gece 00:00 dan sonra sonuçların açıklanacağını tahmin ediyoruz. 2016 YGS Sonuçları açıklanır açıklanmaz sitemizden duyurulacaktır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.