2016/1 KPSS Kontenjanları Neden Arttırılmalı

2016/1 KPSS Kontenjanları Neden Arttırılmalı

2014 KPSS Sonuçlarına göre yapılacak olan son alım 2016/1 KPSS alımı olacaktır. Genelde her yıl, KPSS ile yapılacak olan merkezi atamaların ne zaman yapılacağı önceden ilan edilirdi. Ancak 2016 yılında KPSS ile yapılacak merkezi atamaların ne zaman yapıla

2014 KPSS Sonuçlarına göre yapılacak olan son alım 2016/1 KPSS alımı olacaktır. Genelde her yıl, KPSS ile yapılacak olan merkezi atamaların ne zaman yapılacağı önceden ilan edilirdi. Ancak 2016 yılında KPSS ile yapılacak merkezi atamaların ne zaman yapılacağı önceden ilan edilmemiştir. Bunun nedeni ise hükümetin geç kurulması ve bütçe kanununun daha yeni yapılmasından kaynaklanmıştır.

KPSS ile yapılan merkezi alımlar genellikle, yılın haziran ve kasım aylarında olmak üzere iki sefer yapılırdı. 2016 yılında da durum böyle olacaktır. 2016/1 KPSS alımı, 2014 KPSS Sonuçlarına göre yapılacaktır. Her geçen yıl KPSS ile yapılan merkezi alımların sayısında ciddi düşüş yaşanmakta. Özellikle de 2014 KPSS ile şuana kadar kayda değer bir alım yapılmadı. İki yılda bir yapılan KPSS’ye; lisans, ön lisans ve lise seviyesinden milyonlarca aday girip memur olmaya çalışıyor. Her geçen yıl KPSS’ye giren aday sayısı artarken, merkezi alımlar ile yapılan atama sayısı azalmakta olup; bu durum 2014 KPSS Sonuçlarına göre atanmayı bekleyen milyonlarca adayı mağdur etmiştir.

Merkezi alımlar ile yapılan atama sayılarının azalmasındaki en büyük etken; birçok kamu kurumunun personel alımını kendileri yaparak merkezi alımlardan çıkması. Bugün birçok kamu kurumu bünyesinde istihdam edeceği memurları alırken, merkezi alım ile değil de; kendi yapmış olduğu sınavlar ve sözlü mülakatlar ile yapmaktadır. Bu nedenle her geçen gün merkezi alımlar ile yapılan atama sayısı düşmüş 2014 ve 2015 yıllarında dip yapmıştır. 2015 yılında yapılan 2015/2 KPSS Merkezi alımında Maliye Bakanlığı tarafından kurumlara verilen kadrolar merkezi alımda kullanılmamış ve boş kalmıştır. Bunca aday memur olmayı beklerken kurumların ne yapmaya çalıştığını kimseler anlamamıştır.

Kamu Personeli Alımı olarak; 2014 KPSS Sonuçlarına göre bugüne kadar yapılan üç merkezi atamada da kontenjan çok az olduğundan dolayı, 2014 KPSS Sonuçları ile yapılacak olan son atama olan 2016/1 KPSS Merkezi alımındaki kontenjanının arttırılması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi taktirde memur olmayı bekleyen milyonlarca adayın umutları kırılmış ve güveni sarsılmış olur.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.