2017 Bütçe Onaylandı ÖTV Yeni Araç Alacakların Cebini Yakacak

2017 Bütçe Onaylandı ÖTV Yeni Araç Alacakların Cebini Yakacak

Bugün 2017 ÖTV Bütçe komisyonunda görüşüldü. TBM’den geçen tasarı Özel Tüketim Vergisi 01 Ocak 2017 Tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacaktır.

Bugün 2017 ÖTV Bütçe komisyonunda görüşüldü. TBM’den geçen tasarı Özel Tüketim Vergisi 01 Ocak2017 Tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacaktır. Otomobil alacakları yakından ilgilendiren tasarıyla Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda yapılan değişiklikle motorlu taşıtlarda bugüne kadar sadece motor hacmine dayalı alınan ÖTV ye çeşitli gruplara göre de değişiklik getirme hakkı Bakanlar Kurulu’na veriliyor.

Tasarıya göre ÖTV esas alınarak fiyat grubu oluşturma ve oluşturulan fiyat grupları, malın cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye Bakanlar Kurulu’nun yetkilendirilmesi esas alınıyor. Belirlenecek yeni oranlar sıfır ile mevcut seviyenin bir katına kadar artırılabiliyor.

Sıfır otomobil alırken Gümrük Vergisi, ÖTV, KDV, Taşıt Alım Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Plaka, Ruhsat ve Noter harcı olmak üzere toplam 8 (Sekiz) çeşit vergi veriliyor.

Araç alırken motor haçmine ve motor gücüne dikkat: Motor hacmi 1.6L altında olup net fiyatı 55 bin TL altında olan otomobiller için ÖTV oranı değişmedi yani %45 olarak kalmıştır. Motor hacmi 1.6L altında olup net fiyatı 55 bin TL üstünde olan otomobiller için yeni ÖTV oranı %74 olmuştur. Özetle bugün 55 bin tl ve üzeri fiyata sahip olan araçlar en az 19,700 TL kadar fazla vergi ödeyecek. Bu değerin altındaki araçlar ise bu ÖTV zammından etkilenmeyecek.

Motor hacmi 1.6L 2.0L aralığında olup net fiyatı 160 bin TL altında olan otomobiller için ÖTV oranı değişmedi %90 olarak kalmıştır. Motor hacmi 1.6 L 2.0L arasında olup net fiyatı 160 bin TL üstünde olan araçlar için yeni ÖTV oranı %120 olarak değiştirilmiştir. Tüm hafif ticarilerin ÖTV oranı %15 den %20 ye çıkartılarak oran değişmiş oldu.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum