2017 Yılı Ehliyet, Nüfus Cüzdanı ve Pasaportlara Zam

2017 Yılı Ehliyet, Nüfus Cüzdanı ve Pasaportlara Zam

2017 Yılında Maliye Bakanlığı tarafından zam Ehliyet, Nüfus Cüzdanı ve Pasaportlara 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle zam yapıldığı açıklandı. İşte zamların detayları

2017 Yılında Maliye Bakanlığı tarafından zam Ehliyet,  Nüfus Cüzdanı ve Pasaportlara 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle zam yapıldığı açıklandı.

Maliye Bakanlığı yeni yıla girerken “ değerli kağıtlar olarak “ bilinen Ehliyet, Nüfus Cüzdanı, Pasaport, Noter kağıtları gibi evraklara %7’ nin üzerinde zam yapıldığını kamu oyuna duyurdu. Zamların bir çok değerli evrakı kapsadığından dolayı vatandaşların değişim yapacağı, yenileme veya kayıp olan evrakları var ise 31 Aralık 2016 tarihine kadar yapmaları gerektiğini duyurdu.

1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan değerli kağıt zamları ise şu şekilde : Sürücü çalışma karnesi, sürücü belgesi (ehliyet ), iş makinesi tescil belgesi ve motorlu araç tescil belgeleri % 7, 84 artış olmuş olup 118 TL yükseltilmiştir. Değerli kağıtların içerisinde yer alan pasaportlara 1 Ocak 2017 itibariyle %7 zam yapılmış olup 95 TL ye yükseltilmiştir. Pasaportlar 1 Ocak 2016 yılında 88 TL ödenmekteydi. Değerli kağıt kapsamında değerlendirilen nüfus cüzdanlarından alınan  bedel 80 TL iken 86 TL yükseltilerek % 12, 5 oranında artmış oldu.

Değerli kağıtların başında gelen ve vatandaşların ihtiyaçlarının yoğun olduğu NOTER cüzdanlarından alınan beyanname kağıt bedeli % 8 zam olarak gerçekleştirilmiştir. Bu zamma göre 2016 yılında bir vatandaşın veya işletmenin vekaletname, protesto veya bankalara ihbar gibi resen senet kağıtlarının 96 TL yükseltilmiş oldu. Vatandaşların yeni yıla girmeden şu 9 günlük süreyi iyi kullanarak bir an önce zammın cebi yakmaması için yapılması gereken iş ve işlemleri 2017’ ye bırakmamaları uyarılarına kulak vererek cebin yanmasına engel olmak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.