2017 Yılı Engelli, Asker Yakını ve Yaşlılık Maaşları Belirlendi

2017 Yılı Engelli, Asker Yakını ve Yaşlılık Maaşları Belirlendi

2017 Yılı 2022 Engelli, yaşlı, dul, Engelli bakıcı ve asker yakını yardım maaş miktarları Asgari ücret açıklamasıyla belirlenmiş oldu. İşte Detaylar

Asgari ücretlerin açıklanmasının ardından siz takipçilerimiz için katsayılarını hesaplayıp sizlere sunduk. Yaşlılık maaşı, Engelli Maaşı, Engelli Bakım Maaşı, Dul Maaşı ve Asker Yakını Maaşları miktarları aşağıdaki gibidir.

2022 Engelli %70 üzeri raporu olanlar için 2016 yılında 1540tl maaş ödemesi yapılmaktadır. Bu miktar 2017 yılı için 1650TL olarak belirlenmiştir. 2022 Engelli %40 üzeri raporu olanlar için 2016 yılında 1025tl maaş ödemesi yapılmaktadır. Bu miktar 2017 yılı için 1100TL olarak belirlenmiştir. Bilindiği üzere Engelli Aylıklar 3 Ayda bir ödeme nüfus cüzdanının son rakamına göre belirli tarihlerde verilmektedir.

4109 Sayılı Kanuna Göre Asker Aile Yardımı adına bu yardımı kimler isteyebilir? Askerin annesi, babası, çocukları, karısı, kız ve erkek kardeşi asker adına ailesi için yardım başvurusu veya talebinden bulunabilmektedir. Askere giden kişi evli ise Öncelik programdan resmi nikahlı eşi faydalandırılır. Askere giden kişi bekar ise başvuru önceliği annenindir ve anne hayatta değil ise baba başvuruda bulunabilmektedir. Aylık 250TL olmak üzere 2 ayda bir 500 TL’lik düzenli ödeme hak sahibi vatandaşlarımızın PTT deki hesapları aracılığı ile ödenmektedir. 2017 Asgari Ücretlerin açıklamasının ardından Asker Yakını yardımı 270TL olarak belirlenmiştir.

Engelli Kişiye Bakım Maaşı bakıcı kimler olabilir? Evde bakım ücretinden yararlanabilmek için engelli kişiye bakacak olan kişi ile engelli akraba olmak zorundadır, akrabası yoksa mahkemece tayin edilen vasisi bakıcı olabilir. Engelliye bakıcı olacak kişilerin engelliyle aynı adreste ikamet etmesi şarttır. Engelliye bakan kişiye 2016 yılında 930TL ödenmiş olup asgari ücret 2017 açıklanmasının ardından aylık alınan ücret 995tl olarak belirlenmiştir.

Dul Maaşı Bağlanmasını Kimler İsteyebilir? Eşi vefat etmiş dul kadınlara iki ayda bir olmak üzere 500 TL maaş bağlanması için bazı koşulların oluşması gerekir. Bu koşullar, dul kadının evlenmemesi yani dul halinin devam etmesi, sigortalı bir işte çalışmaması, kendi ya da anne ve babası üzerinden ölüm aylığı almaması, ya da aylık alıyor ise aylık miktarının muhtaçlık sınırı olan 250 TL’nin altında olması muhtaç olması yani kişi başına düşen geliri 250 TL’nin altında olmasıdır. Asgari Ücretlerin 2017 açıklamasının ardından Dul Maaşı iki ayda bir olmak üzere 540TL olarak belirlenmiştir.

2022 Sayılı Kanuna Göre Yaşlılık Maaşı Başlanmasına Kimler Başvuru yapabilir? Yaşlılık sebebiyle çalışma imkanı bulamayan kişilerin ve bu kişilere bakmakla yükümlü olan vatandaşların bulunmaması durumlarında devlet tarafından bağlanan 65 yaş aylığı bir diğer adıyla da yaşlılık aylığı denilmektedir. Halk dilinde muhtaç aylığı da denir. Yaşlıların azda olsa bir gelirlerinin olması ve muhtaç durumuna düşmemeleri adına bu aylığın bağlanabilmesi için 65 yaşını tamamlamaları gerekir ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmamaları gerekir. Aynı zamanda bu kişilere bakan bir kimsenin bulunmaması da gerekir. Asgari Ücretlerin 2017 açıklamasının ardından Yaşlılık maaşı (65 yaş maaşı) 3 ayda bir olmak üzere 730TL olarak belirlenmiştir.

Devlet tarafından sunulan sosyal yardımlar doğrudan birinci derecede insanın korunmasına ve geliştirilmesine yönelmiş olan etkinliktir. Devletin bu nitelikteki desteği, sosyal güvenlik yöntemlerinden farklı olarak maddi olmaktan ziyade hizmet sunmaya ve dolayısıyla toplumun kalkınmasına yönelik olduğu için yapılan bu hizmetler toplumsal dayanışmayı sağlayıp vatandaşın Devletine bağlılığını geliştirir. Sosyal güvenlik yoluyla gelir garantisi sağlanması her zaman istenen korumayı sağlamaya yetmemektedir. Bu nedenle günlük ihtiyaçlarını gideremeyecek durumda olan Asker yakını yardımı, yetim aylığı, engelli aylığı, Engelli Bakıcı aylığı, yaşlı ve dul kadınların istenen düzeyde bir sosyal güvenliğe kavuşturulmaları ancak sosyal hizmetler ve sosyal yardımlar yoluyla mümkün olmaktadır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum