2017 Yılında Kamuya 65 Bin Personel Alımı

2017 Yılında Kamuya 65 Bin Personel Alımı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 2017 Yılında Kamuya 5 Bin Memur ve 60 Bin Sözleşmeli Kamu Personeli Alınacağını duyurdu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Bütçe Kanunu görüşmelerinde Kamuya alınacak personel sayısı açıklanmıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Kamu personeli istihdamına yönelik kurumlar bazında alımları sıraladı. Buna göre 3,5 Milyon vatandaş memur olma hayali ile KPSS sınavına girdi. Devletten beklentisi olan vatandaş sayısı ise 6,5 Milyon KPSS sınavında ter dökmüş ve Memur olma hayali ile 2017 yılı beklentisi içinde olan vatandaş var.

Bakan Müezzinoğlu daha önceki açıklamalarında TBMM Bütçe tasarısında Kamu alımlarına yönelik sadece 5 Bin Memur kadrosunun tasarıdan geçtiğini ve önümüzdeki birkaç yılın tasaruf yılı olacağını bu sebeple Kamu binalarından tutunda, resmi araçlara, kamu personeline varıncaya kadar alımları şuan için durdurduk. Bilindiği üzere Ekonomi toplantısında Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM Devletimizin acilen tasaruf etmeye ihtiyacının olduğunu ve bunu tüm kurum ve kuruluşlarda her türlü tedbiri alarak yapacağız demişti.

TRT haber’ de Anadolu soruyor programına konuk olan Bakan Müezzinoğlu sorulara yanıt vererek. Beklenti içinde olan ve KPSS sınavında 6,5 Milyon gibi adayın katıldığı Ortaöğretim, önlisans ve lisans düzeyindeki vatandaşların hayalleri memur olabilmekti. Bunun için ne yapmayı düşünüyorsunuz sorusuna Bakan Müezzinoğlu.

TBMM tasarısında geçen 5 bin kadro ihtisasının yanında 60 Bin sözleşmeli kadro ihtisası 1 Ocak 2017 yılında serbest bırakılmış olup toplamda kamuya şuan planan alım 65 Bin civarında. Bu 60 Bin sözleşmeli kadronun ise yarısı Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilmiş olup 30 Bin öğretmen kontejanı olmak üzere kalan 30 Bin kadroyu ise KPSS tercihlerine göre illere göre ve kurumların belirleyeceği kriterlere göre açık pozisyonlu kadrolar olup peyder pey alınacaktır, dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ nun 5 Bin Memur kadrosu ihtisasıyla beraber 60 Bin sözleşmeli olarak Kurumların kriterlerine göre alınacak olan kamu personelinin yetersizliği konusunda vatandaşlardan gelen iş isteği üzerine yeniden kanun çıkartma planı olabilir. Amacımız iş sahalarını genişletmek hakkeden okul sıralarında dirsek çürüten öğrencilerimizi ve vatandaşlarımızı mağdur etmemek.

Bakan Müezzinoğlu’ nun yeni bir kanun çıkartıp alımları artıra biliriz.sözü üzerine sitemizde daha önce Kamuya 100 Bin Kamu personeli alınmalı haberimizin arkasında olduğumuzu ve Hükümetin bu adımı atacağı sözü bizim için yeterlidir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.