2018 KPSS Tarihi Verildi

2018 KPSS Tarihi Verildi

ÖSYM’nin 2018 yılı içinde yapılacak olan sınav takvimi belli oldu. KPSS sınavları için lise, ön lisans ve lisans mezunları için 2018 sınav takvimi yayınlandı.

Buna göre KPSS Lisans 22 Temmuz’da yapılacak, sonuçlar 31 Ağustos tarihinde açıklanacak. 

KPSS lisans bilgisi ilk gün 28 temmuz, ikinci gün 29 temmuz, ÖABT ise 5 Ağustos tarihinde yapılacak. Sınav başvuruları ise 10-21 mayıs tarihleri arasında yapılacak. 

Ortaöğretim KPSS Ekim’de

2018 Ortaöğretim KPSS ise 7 Ekim tarihinde düzenlenecek. 3-19 Temmuz arasındaki başvuruların sonucu ise 8 Kasım tarihinde açıklanacak. 15 dakika kuralı da bu sınavlarda uygulanmayacak. 

Bazı soruların açık uçlu sorular tercih edilerek hazırlanacağı, KPSS sınavı gibi, yeni üniversiteye giriş sisteminin oluşturulduğu üniversiteye giriş sınavlarının da tarihleri açıklandı. 

YKS Ne Zaman?

2018 yılı YKS yani yükseköğretim kurumları sınavı da 23 haziran tarihinde yapılacak. Yabancı dil adayları ise 24 haziran tarihinde sınava girecekler. 

Üniversite sınavları için de 1 Mart ile 21 Mart arasında başvuruların alınması, Temmuzun son günü sınav sonuçlarının açıklanması planlanıyor. Buna göre okulların kapanacağı 8 Haziran sonrası girilecek olan üniversiteye geçiş sınavları da öğrencilerin okul performanslarını etkilemeyecek bir tarihe alınmış oldu.

Ramazan Bayramından sonra yapılacak olan YKS için bu yıl öğrencilere 15 dakika kuralı uygulanmayacak. Öğrenciler sürekli değişen sistemle ilk kez 2018 tarihinde karşılaşacaklar.

2017/2 KPSS Tercihleri Başladı
Merkezi atama ile atanmak isteyenler için KPSS merkezi atama tercihleri 14 Kasım tarihi itibariyle başladı. Bu kapsamda 2016 yılında yapılan lisans, ortaöğretim ve önlisans KPSS sınavlarına girmiş olanlar bu tercih döneminde tercih yapabilecekler. 2017/2 atamaları olarak adlandırılan bu dönemde hangi kurumların ne kadar personel alacağı da yayınlanmıştı.

Tercih Kılavuzu Yayınlandı
Tercihlerin yapılabilmesi için ÖSYM tercih kılavuzu yayınladı. Bu kılavuzda her bir kadronun taşıması gereken şartlar ayrıntılı bir biçimde yer alıyor. Ayrıca e-devlet üzerinden de hangi illerde hangi kurumların hangi şartlara göre ilan açtıkları da KPSS tercih rehberi sayesinde görülebilmektedir.

Son Başvuru Tarihi
Tercihlerin yapılabilmesi için son tarih 23 kasım günü 23.59 olarak belirlendi. Tercih yapacak adayların tercihlerinden sonra da başvuru ücretlerini yatırmaları gerekmektedir.

Başvuru yaparken dikkat edilecek hususların başında kurumların istedikleri şartları taşıyor olmaktır. Bu kapsamda yaş, diploma, yabancı dil, sertifika ya da ruhsat gibi çeşitli belgeler kurumlar tarafından istenebilmektedir. İşte bu sebeple son derece dikkatli bir şekilde tercih işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Merkezi atama tercihleri sonucu şartları taşımayan kimseler kazansa da kurumları gerekli evrak kontrollerinin ardından atama işlemlerini gerçekleştirmeyecektir. Tüm bunların yanı sıra atama sırasında yapılacak olan güvenlik soruşturmasında da kişilerin temiz çıkmaları önem arz etmektedir. Aksi takdirde yine atamalar yapılmayacaktır. Güvenlik soruşturmalarının da makul sürede tamamlanması öngörülmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum