2021 DGS Geç Başvuruları Alınıyor? Kimler Başvurabilir

2021 DGS Geç Başvuruları Alınıyor? Kimler Başvurabilir

ÖSYM’de 2021 yılı Dikey Geçiş Sınavı kapsamında geç başvurular bugün itibarıyla alınıyor. 2021 DGS’ye kimler başvurabilir, kimler başvuramaz? İşte tüm detaylar.

2021 meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programları mezunlarının lisans öğrenimine dikey geçiş sınavı (Dgs) Kılavuzu kapsamında GEÇ BAŞVURULAR bugün alınıyor. Kimler 2021 DGS başvurabilir? Detaylar bu yazımızda.

SINAV ve GEÇ BAŞVURU TAKVİMİ

2021 DGS 11 Temmuz 2021, 10.15’te yapılacak. 150 dakika sürecek. Sınav ücreti normal zamanında 150 TL iken bugün itibarıyla GEÇ BAŞVURU gününde 225 TL olarak ödenecektir. Geç Başvurular 8 Haziran 2021 (Sınav ücreti aynı gün ödenir.) tarihidir.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına yerleştirme işlemleri de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

KİMLER BAŞVURAMAZ?

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti %50 artırımlı olarak (225 TL), başvurunun yapıldığı gün (sadece 8 Haziran) ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenecektir

Geç başvuru gününde yapılan başvurularda bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır. Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı hâlde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.