2021'de Maaşlara Yüzde 17 Zam Çalışması

2021'de Maaşlara Yüzde 17 Zam Çalışması

Anket çalışmaları özel şirketlerin yüzde 17'lik zam verilebileceğini ortaya çıkarttı. Özel şirketler pandemi sürecinde hem uzaktan çalışma hem de zam müjdesi ile çalışanlarının yanında olmaya devam edecek.

Koronavirüs salgını kamu çalışanlarının yanı sıra özel şirket çalışanlarını da büyük ölçüde etkiledi. Özel şirket çalışanlarından işlerini kaybedenler de oldu, bunun tam tersi maaşlarına zam ve uzaktan çalışma fırsatı verilenler de. Bu kapsamda hem dünya genelinde hem de ülkemizde yapılan bir anket çalışması özel şirketlerin 2021 için yüzde 17 zam hazırlığında olduğunu ortaya çıkarttı.

Anketler Yüzde 17 Zam Diyor

Türkiye'nin önde gelen birçok şirketi ve çalışanları ile ilgili yapılan çalışmada pandemiyi gerekçe gösterilmeyeceği ve maaşlara artışın yapılacağı belirtildi. Şirketlerin işçi çıkarmanın aksine birçoğunun zam yapması anket sonuçlarında ortaya konuldu. Yapılan araştırmada ortalama yüzde 17'lik zam yapılacağı belirlendi.

Esnek Çalışma Sürecek

Anketten çıkan sonuçlara göre esnek ve uzaktan çalışmanın devam edeceği belirtiliyor. Şirketlerin çoğunun uzaktan çalışma olsa dahi üretkenliğin salgın öncesi ile aynı hatta yüksek olduğunu belirtiyor. Yarıdan fazla şirket de esnek çalışma uygulamasından memnun kaldıklarını ve birçoğunun pandemi sonrasında da devam edebileceği anket sonuçlarında ortaya çıkıyor.

Özelde En Yüksek Maaş Yazılımcıların

Araştırma sonuçları özellikle yazılım geliştirme alanının en fazla maaş alan meslek olarak ortaya çıktığını da belirledi.

Kamu alanında da olduğu gibi özel sektörde de bilişim alanında çalışanları yüksek maaş alıyorlar. Yazılım alanında çalışanların aynı firmada diğer çalışanlara göre daha fazla ücret aldığı belirtildi. İlk işe girişte yazılımcılar ortalama 4 bin ile 6 bin 500 TL arasında maaş alabiliyorlar. Deneyim biraz daha artınca maaşlar da katlanıyor. Kıdemli bilişim personelleri 20 binlerin üstünde maaş alabiliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.