2025’te Hemşire ve Tıbbi Sekreter İhtiyacı Karşılanacak

2025’te Hemşire ve Tıbbi Sekreter İhtiyacı Karşılanacak

YÖK başkanı Yekta Saraç toplam ülke nüfusunun yüzde biri oranında sağlık personeli ve sağlık öğrencisi olduğunu belirtti.

Buna göre hekim ve hemşire ihtiyacının 2024 yılında diğer sağlık personelinin ise 2025 yılında ihtiyacı karşılayacağı düşünülüyor. 

Bu durumda okullardaki kontenjanların ciddi bir şekilde ele alınması gerektiği de gündeme geldi. YÖK Hemşireler Lisans Eğitimi Çalıştayı kapsamında konuşan Saraç, üniversitelerimiz meslek edindirmek ve topluma yararlı bilimsel çalışma yapmak için yüksek nitelikli sağlık personelleri yetiştiriliyor.

Toplam 79 bin sağlık öğrencisinin bulunduğunu ifade eden Saraç, Türkiye genelinde yaygın bir şekilde uygulanan eğitim modelinin üçte birinin teorik geri kalanının da klinik eğitimi olduğunu söyledi. 

Asgari Eğitim Belirlenmeli

Tıp eğitiminde öğretim elemanı ve bilim insanı sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden Saraç, bilim insanı sayısın artması gerektiğini savundu. Hemşirelik alanında da birçok uzmanlık imkanının bulunduğununu belirterek ulusal çekirdek eğitim programları oluşturularak asgari yeterlilik derecesine göre eğitim verilmesi gerektiğini ifade etti. 

İhtiyacın fazlası olarak açılan sağlık bölümlerinde ön görülen süre içinde kontenjanların azalmaması durumunda birçok sağlıkçı işsiz kalacak. Eğitim kurumları ve diğer kişilerle görüşmeler yapılarak programın ayrıntılarının ele alınacağını ifade eden Saraç, 2024 sonrası kontenjanlar, istihdam ve diğer konuların gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Eğitim kurumlarının konuyla ilgili ne tür bir yol izleyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.