23 İlde 200 Bin Kişiye İş İmkanı

23 İlde 200 Bin Kişiye İş İmkanı

04 Eylül 2016 Pazar Başbakan Yıldırım, başbakan yardımcıları ve bakanlarla birlikte geldiği Diyarbakır'da 23 ili etkileyecek kalkınma ve yatırım projesini açıkladı, 4 yılda 140 milyar yatırım yapılacak dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, çok sayıda bakanla birlikte Diyarbakır’da Doğu ve Güneydoğu'da 23 ili kapsayan yatırım destek paketini açıkladı. Yıldırım 23 ili kapsayan devlet yatırımlarının tamamı 62 milyar lira Özel sektörle birlikte 4 yılda 140 milyara yatırım yapılacak dedi.

10 Yıllık proje öncelikle terörden zarar gören 7 merkeze 10 milyar liralık yatırım yapılacak ve 23 ilde 67 bin konut yapılacak. Bölgede yatırım teşvikleri kapsamında yatırım yeri bedava verilecek. İhtiyacı olan fabrikayı devlet yapıp sembolik rakamla kiraya verecek. Makine ve teçhizat alımı için sıfır faizli kredi verecek. 23 ile her yıl 10 yeni fabrika hedefte var. Ürünlere alım garantisi veriyoruz diye konuşmasına devam etti.

1 ay sonra Cizre'de 2 bin 500 konutun inşaatları yapılacak, 2 ay içinde Yüksekova'da 1.500 konut başlayacak, dünyaca ünlü bir sanat müzesi yapılacak, Celal Güzelses adına müzik evi yapılacak, Gençlik ve kadın merkezleri yapılacak ve 7 bölgede 36 bin konut yapılacak dedi. Bu şehir ve ilçelerin imarları için Diyarbakır'a 1.9 milyar lira, Şırnak’ta  3,5 milyar lira, Hakkari'ye 2,5 milyar lira, Mardin'e 1.8 milyar lira kaynak ayırdık. Toplam 10 katrilyon lira para harcayacağız dedi. Vatandaşlarımızın zararlarını ödeyecek ve eşya kayıplarına karşı 255 milyon liralık ödeme yapılacak. Batman'da 15 bin, Diyarbakır'da 33 bin, Malatya'da 25 bin seyirci kapasiteli toplam 3 tane stadyum yapılması için 214 milyon lira harcanacak. 15 hastane yapılacak yatak kapasitesi 1640 olacak. Her yıl bu 23 il içinde 8 ilde herbirinde 10 tane fabrika kurulacak yani yıl başına 80 fabrika demektir. Bu projeyle yılda 200 bin kişiye iş ve aş verecek fabrikalar kuracaklarını vurgulayan Yıldırım, 4 yılda sadece devlet eliyle 23 vilayete 62 katrilyon yatırım yapacaklarını söyledi.

Ulaştırma, enerji ve altyapı yatırımlarına da hız verilecek 6 bin 900 km'lik yeni elektrik üretim hattı, 2.700 km'lik doğalgaz yatırım hattı yapılacak projeler için 3.1 milyar liralık yatırım yapılmış olacak. İllerde topma 100 adet Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yapılacak.

Yapılacak yatırımları kaynak olarak Türkiye’nin kendisidir diye devam eden yıldırım; Diyarbakır'dan Doğu ve Güneydoğu'nun merkezinden yatırımcılara sesleniyorum, gelin burada istihdam sağlayacağız deyin, güvenliği oluşturmak destek vermek bizim görevimiz, sizin göreviniz de yatırımları yapmak. Bugün bu yatırım ve destek hamlesini başlatmış oluyoruz. Diyecekler ki bunlar gömü mü buldu? Sorarlar, 14 yıla dönün bakın, Türkiye kaynaklarına ne ilave oldu? Kaynak insan, kaynak Türkiye kardeşim, Türkiye diye yatırımın kaynağını da göstermiş oldu. 23 ilde yapılan projeler ile iş istihdamı her yıl 200 bin, 4 yılda ise 800 bin vatandaşımıza işimkanı sağlanacaktır.Toplam nüfustaki payı yüzde 16  her yıl asgari 200 bin ilave iş anlamına gelmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.