27. Dönem POMEM Polis Alımı Yaş, KPSS ve Boy Şartları Esnetilsin Talebi

27. Dönem POMEM Polis Alımı Yaş, KPSS ve Boy Şartları Esnetilsin Talebi

27. Dönem polis alımı başvuru kılavuzu beklenirken, adaylardan gelen mesajlar ile yaş, boy ve KPSS şartlarında esneklik yapılmasını talep ediyorlar. Polis alımı genel başvuru şartları arasında neler var? Polislik adayları şartların hangi düzeye çekilmesin

27. Dönem polis alımı ne zaman yapılacak diye adaylar merakla araştırıyor. Polislik alımlarında adayların en çok talep ettikleri konu yaş, KPSS ve boy şartı olarak görülüyor.

Adaylardan gelen mesajlara göre yaş şartının en azından 32’ye kadar yükseltilmesi, boy şartı kadınlarda 1.60 erkeklerde 165 kadar düşürülmesi ve önlisans KPSS 65 puanı yerine aynen lisans gibi KPSS 60 puanla başvuru yapabilmesi isteniyor. Polis alımı başvuru genel şartları bir önceki alıma göre şöyle sıralandı.

YAŞ, BOY VE KPSS HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ MESAJ KISMINA YAZARAK İFADE EDEBİLİR VE NELER DÜŞÜNÜLDÜĞÜNÜ GÖREBİLİRSİNİZ.

Polislik başvuru genel şartları;

T.C. vatandaşı olmak.

Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak.

KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak (Lisans mezunları için KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.).

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), önlisans mezunları için KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) (Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.).

Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak.

Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak.

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak.

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

Kılavuz yayınlanması halinde Facebook veya cep uygulama ile anlık haber alabilirsiniz.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
34 Yorum