29 İldeki Elektrik Kesintisinin Nedeni

29 İldeki Elektrik Kesintisinin Nedeni

Önceki gece 29 ilde elektrik kesintisi yaşanmış, ülkenin yarısı adeta karanlığa gömülmüştü. Uzmanlar 29 ilde yaşanan elektrik kesintisinin nedenini yapılan çalışmalar sonunda belirlediler.

Önceki gece; İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Van, Hakkari, Trabzon, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Samsun, Gaziantep, Rize, Sakarya, Mersin, Yalova, Kayseri, Düzce, Adana, Gümüşhane, Giresun, Artvin, Bingöl, Tunceli, Elazığ, Manisa, Denizli ve Aydın olmak üzere 29 ilde elektrik kesintisi yaşanmıştı.

Türkiye’nin yarısının karanlığa gömüldüğü gecede en çok merak edilen soru; 29 ildeki elektrik kesintisinin nedeni oldu. Elektrik kesintisinin yaşandığı il sayısı fazla olunca vatandaşlar arasında farklı endişelere yol açtı. Bu sorun sadece Türkiye ile de sınırlı kalmadı. Başta Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere komşu ülkeleri de endişeye sevk etti. Türkiye'deki hatlarda ortaya çıkan aşırı yükleme sorunu, Bulgaristan ve Yunanistan'ı da harekete geçirdi. Bu ülkeler, Avrupa'daki elektrik sisteminin etkilenmemesi için iletimi durdurdu. Bu da frekansı düşürerek kesintinin etkisini artırdı. Sistemde, 4 bin 300 megavatlık kesinti yaşandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, toplam kesintinin Türkiye genelinde yüzde 15'lik kesimde 45 dakika süre ile yaşandığı belirtildi.

Türkiye ve komşu ülkelerini korkutan elektrik kesintisinin nedeni belli oldu. Önceki gece 29 ilde yaşanan elektrik kesintisine bahar yağmurları nedeniyle üretimi artan HES'lerin yol açtığı ortaya çıktı. İletim hatları yükü kaldıramadı, kesintiler yaşandı. Elektrik kesintisi nedeninin böyle bir arıza sonucu olması vatandaşları rahatlattı.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE ) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, önceki gece yaşanan kesintinin 'karşılanamayan enerji değeri' faturasının güç bedeli hariç 33 kr/kWh'lik mesken tarifesi üzerinden hesaplandığında 726 bin TL olduğunu açıkladı.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum