3 bin 605 Kamu Personeli Alımı Yapılıyor! En Son Sınavda Sorulan Metinler

3 bin 605 Kamu Personeli Alımı Yapılıyor! En Son Sınavda Sorulan Metinler

Kamuya sözleşmeli 3 bin 605 zabıt katibi alımı için başvurular alınıyor. Bu haberimizde başvuru sürecini, başvuru şartlarını ve özellikle de son atamadaki uygulama metinlerine dair detayları hazırladık.

Adalet Bakanlığı 2021 yılı 11 bin 484 kadroya kamu personeli alımı başvuruları alınıyor. Yüksek kontenjan ayrılan branşlardan bir tanesi de zabıt katipliği oldu. 3 bin 605 zabıt katibi alımı başvuruları alıyor. Peki son atamada uygulama sınav metinleri nasıldı. Tüm detaylar bu haberde hazırladık.

İşte Zabıt Katibi Alımı Başvuru Süreci ve Uygulama Metinleri

Başvuru Süreci

3 bin 605 zabıt katibi alımı için adaylar başvurularını online olarak e-Devlet üzerinden “Adalet Bakanlığı İş Başvurusu” bağlantısından yapıyorlar. Başvurular için zabıt katipliğinden birden fazla komisyon seçilemeyecek. Adaylar bu başvuru kılavuzunda yer alan farklı bir branşa da başvuru yapamamaktadır. Sadece tek komisyon ve tek unvan için başvurular 12 Mart 2021 tarihi saat 23.59’a kadar devam yapılabilecektir.

Başvuru Şartları

Başvuru yapacak adayların T.C vatandaşı olmasının yanında Devlet Memurları Kanununda yer alan genel hükümleri taşıması gerekmektedir. Ayrıca KPSS'den tüm mezuniyetler bazında en az 70 puan şartı bulunuyor. Yaş itibarıyla da adayları katiplik için 35 yaşını bitirmemiş olması gerekiyor. Yani 1 Ocak 1985 ve sonrasında doğanlar başvurabilecektir. Askerlik şartıyla ilgili olarak da askerlikle ilişiği olmamak hükmü gibi genel başvuru şartları yer almaktadır.

Ayrıca mezuniyetler bazında da adaylardan daktilo ve bilgisayar sertifikası istenecek ve istenmeyecek hükümler bulunmaktadır. Aşağıdaki başvuru ekranında mezuniyetler bazında detaylara ayrıca ulaşabilirsiniz.

3 bin 605 zabıt katibi alımında uygulama sınav metinlerine dair detaylara değinelim:

Uygulama Sınav Metinleri

Uygulama sınav metinlerinin son hali sınavdan bir hafta öncesinde Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanacak. Haberimizin devamında son atamadaki uygulama metin örneklerinden çalışma yapabilirsiniz. bu kapsamda sınav öncesi uygulama sınavı nasıl yapılacak, ne gibi husus ve şartlar aranıyor bunlara değinecek olursak detaylar şu şekildedir:

Uygulama Sınavı Nasıl Olacak

Zabıt katibi alımı için adayların sınavda en az 90 kelime yazıp yazmadıklarına bakılacak. Bu kurala bakılırken adayların "uygulama sınav metnine" sadık olup olmadıklarına bakılacak. Ayrıca yanlış yazılan kelime sayısına bakılacak. Öte yandan yazı içerisinde yer alan kelime veya cümle tekrarlarına bakılacak. Yazıda kelime ve satır atlama nedeniyle metindeki anlam bütünlüğünün de bozulup bozulmadığına bakılacak.

Kontroller sağlanırken de şu hususlar önemli olacak: Yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının % 40'tan fazla olması ya da iki ve üzeri satır veya toplam 14 ve üzeri kelime atlanması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartına taşımadığı kabul edileceği belirtildi.

80 Adet Uygulama Sınav Metinin Kullanımı

Aşağıda yer alan 80 adet uygulama sınav metnini bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza direkt olarak indirebilirsiniz. İçerisinde yer alan 80 adet pdf dosyasına erişmek için sıkıştırılmış halde yer alan “rar” dosyasını indirdikten sonra sağ tıklayarak “dosyayı ayıkla” derseniz direkt olarak tüm sınav metinleri pdf şeklinde görünecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum