3 Bin 605 Zabıt Katibi Alımı Başvuru Sonuçları Açıklandı! Uygulama Sınavı Nasıl Olacak

3 Bin 605 Zabıt Katibi Alımı Başvuru Sonuçları Açıklandı! Uygulama Sınavı Nasıl Olacak

Adalet Bakanlığı 3 bin 605 zabıt katibi alımı başvuru sonuçları açıklandı. 3 bin 605 zabıt katibi alımı uygulama sınavına 72 bin 100 aday katılacak. Uygulama sınav kriterleri nelerdir? Zabıt katipliği uygulama metinleri ve tüm detaylar.

Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatları için 3 bin 605 sözleşmeli zabıt katibi alımları kapsamında başvuru sonuçları iller ve komisyonlar bazında açıklandı. 3 bin 605 zabıt katibi alımı için 20 katı aday uygulama sınavlarına çağrılıyor. Peki son örnek sınav metinleri nasıldı? Yeni metinler ne zaman yayımlanacak? İşte tüm detaylar.

72 Bin 100 Aday Uygulama Sınavına Katılacak

3 bin 605 zabıt katibi alımı için 20 katı olmak üzere 72 bin 100 olmak üzere zabıt katibi adayı uygulama sınavlarına çağrılıyor ve iller bazında başvuru sonuçları açıklandı. 3 bin 605 zabıt katibi alımı için 20 katı kadar aday merkez ve taşra teşkilatlarına ataması uygulama sınavı sonrasında sözlü sınav sonucuna göre atamaları yapılacak.

Zabıt Katipliği Uygulama Sınavı

Adalet Bakanlığı zabıt katipliği, için uygulama metinleri Adalet Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerce katiplik sınavlarından önce yayımlanacak. Adayların uygulama sınav metinlerinde hata yapma sayısı veya doğru yapması gerekenlere dair ayrıntılar nasıl? İşte uygulama sınavına dair tüm süreç:

Zabıt Katipliği Uygulama Sınav Metinleri ve Doğru Yazma Kriteri

Uygulamalı sınavdan en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek. Yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için ilgisine göre sınav kurulu veya komisyon tarafından kura yöntemiyle belirlenerek adaylara verilen ya da UYAP sistemi üzerinden otomatik olarak seçilerek elektronik ortamda gönderilen bir metinden bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız ve tekrarsız en az doksan kelime yazmak gerekmektedir.

90 Kelime Yazımında Dikkat Edilecek Hususlar

Adayların uygulamalı sınavda en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken;

Verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına,

Yanlış yazılan kelime sayısı,

Yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları ile kelime ve satır atlama nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilecek.

Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması veya iki ve üzeri satır ya da toplam 14 ve üzeri kelime atlanması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilecek.

81 İlin Adalet Komisyonları.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum