3 Ders Şartı Kalktı Dershane Başka İsimle Gerimi Geliyor

3 Ders Şartı Kalktı Dershane Başka İsimle Gerimi Geliyor

Dershanelerin dönüşüm işlemlerinde karışıklık devam ediyor. Hükümet, 2014 yılında dershanelerin dönüşüm işlemlerini başlatmış isteyen dershane Temel Liseye, isteyen dershane ilköğretim okuluna dönebilecek, 4 yıl boyunca eğitim öğretim verdikleri yerlerde

Dershanelerin dönüşüm işlemlerinde karışıklık devam ediyor. Hükümet, 2014 yılında dershanelerin dönüşüm işlemlerini başlatmış isteyen dershane Temel Liseye, isteyen dershane ilköğretim okuluna dönebilecek, 4 yıl boyunca eğitim öğretim verdikleri yerlerde eğitim öğretime devam edebileceklerdi. Bu kapsamda birçok dershane Temel Liseye dönüşmek için işlemlere başlamış, 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında Temel Lise olarak hizmet vermek için hazırlık yapmaya başlamıştı.

2015 7 Haziran seçimlerinde AK Parti Hükümeti tek başına iktidar olamayınca Anayasa Mahkemesi, 16 ay boyunca önünde duran, dershanelerin dönüşüm dosyasını açmış ve 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılının birinci döneminin başlamasına günler kala enteresan bir karar vererek dershanelerin dönüşüm yasasını iptal ederek ciddi bir karmaşıklığa sebep olmuştu. Anayasa Mahkemesinin bu ilginç kararı sonrası, Milli Eğitim Bakanlığı 12 Ağustos 2015 tarihinde özel eğitim kurumlarıyla ilgili işlemlere ilişkin genelge yayımlamış, sonra bu genelgeyi yürürlükten kaldırarak, 18 Eylül 2015'te yeni bir genelge yayımlayarak, Anayasa Mahkemesinin karışıklığa yol açan zamansız kararını bertaraf etmeye çalıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu hamlesi sonrasında, MEB’in 18 Eylül 2015 tarihinde, Dershanelerin özel öğretim kurumlarına dönüşmesini sağlayan genelgesinin yürütmesinin durdurulması için Danıştay’a dava açıldı. Danıştay 8. Daire, dün bu dava hakkında sonucu vererek; Milli Eğitim Bakanlığının söz konusu genelgesinin yürütmesinin durdurulmasının reddine karar verirken, Genelge ile Temel Lise ve özel kurslara verilen yalnızca üç dersten kurs açma yönündeki hükmün yürütmesini durdurma kararı verdi.

Danıştay 8. Daire’nin vermiş olduğu, en fazla üç bilim grubu sınırlamasının reddi sonrası kafalar karışmaya başladı. Verilen bu karar sonrası gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrildi. MEB yetkilileri, en fazla 3 bilim grubu için kurs açma ile ilgili Danıştay’ın vermiş olduğu gerekçeli karar kendilerine ulaştığında gerekenin yapılacağını ifade ettiler. Danıştay’ın bu kararı sonrası, Temel Liseler ve Özel Öğretim Kurslarında en fazla 3 bilim grubunda kurs açma sınırlaması kalkarsa; dershanenin sadece ismi değişmiş olacak. Özellikle de özel öğretim kurslarında 3 ders sınırlamasının kalkması, sadece dershane isminin yerine başka isim gelmiş olacak. Milli Eğitim Bakanlığının bu karar sonrası nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.