3.Vergi Diliminde Artış Sonrası Maaşlarda Değişiklikler

3.Vergi Diliminde Artış Sonrası Maaşlarda Değişiklikler

657 DMK tabi olarak çalışan devlet memurlarının Ekim 2017 maaşları ve üçüncü vergi dilimindeki kesintileri e devlette erişime açıldı.

Bu konuya girmeden evvel ilk olarak vergi dilimleri hakkında sizlere birtakım bilgiler vermek istiyoruz. Zira bu konuda çoğu kimsenin bilgisi olmamakta ve yaşanan gizli kesintilerden habersiz bir şekilde yaşamına devam etmektedir.

Ülkemizde ücretli çalışanlardan gelirlerine göre vergi kesintisi yapılmaktadır. Ancak bu kesinti elde edilen gelir ile doğru orantılı olmaktadır. Bunun için ise 4 farklı vergi dilimi oluşturulmuş durumdadır. Şimdi sizlere bu dilimlerin oranlarını aktarıp son yapılan değişiklik ile bir kişinin maaşından ne kadar kesinti yapılacağını ifade edelim.

Vergi Dilimleri ve Oranları
Öncelikle vergi kesintisi yapılacak matrah hesaplanmalıdır. Bunun için ise brüt maaştan SGK’ya ve işsizlik maaşına kesilen ücretler çıkarılmalıdır. Ardından kalan miktar ise vergiye esas teşkil edecek rakam olmaktadır. 
Bu aşamadan sonra ise geriye kalan miktarı aklınızda tutmanızı öneririz. Örnek olarak verecek olursak 4 bin 500 TL brüt maaştan geriye 4 bin TL kaldığını varsayalım. Bu aşamadan sonra her ay aldığınız bu miktar ile çeşitli vergi dilimlerine tabi olacaksınız.

Bu oranlar her sene değişse de 2017 yılı için ifade edecek olursak geliriniz 13 bin TL’ye ulaşana kadar ilk vergi diliminde yani %15’lik dilimde kesinti yapılır. Bu kapsamda ilk 3 ay boyunca 1.vergi diliminde olacağınızı ifade edebiliriz. 4.ay gelirinizin toplamı 16 bin TL’ye ulaşacağı için artık 2.vergi diliminde vergi ödeyeceksiniz. Bu ise %20 oranındadır. Geliriniz 30 bin TL’yi aştığında ise 3. Vergi dilimine geçeceksiniz. Bu dilimde eski düzenlemeye göre %27 yeni düzenlemeye göre ise %30 vergi ödeyeceksiniz. 110 bin TL üzerine çıktığınızda ise 4.vergi dilimine geçeceksiniz. Bu durumda da %35’lik bir vergi kesintisi olacaktır.

Yeni Düzenleme
Yeni düzenleme ile 3.vergi diliminin %30’a çıkarılması hedefleniyor. Böylelikle ücretli çalışanlardan alınan verginin miktarı daha da artırılmış olacak. Bu da devletin kasasına daha da fazla para girmesine vesile olacak. Bu durum ise çalışanlar tarafından çok sert bir tepki ile karşılandı. Sendikalar da her ne kadar bu uygulamadan vazgeçilmesini isteseler de hükümet bu uygulamadan geri adım atacak gibi durmamaktadır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum