30 Bin Öğretmen Atamaları Şubat ve Ağustos’ta

30 Bin Öğretmen Atamaları Şubat ve Ağustos’ta

2017 yılı Bütçe Kanunu’nun netleşmesi üzerine Kamuya alınacak personel sayısının yarısı oranında olan 30 bin öğretmen atama yapılması Planlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl şubat ve ağustos aylarında 30 bin öğretmen ataması yapmak için harekete geçti.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz yıl öğretmen atamalarının artık Şubat ayında yapılacağını belirtmişti. 2016 yılında ilk defa uygulandığından ve Şubat ayında bir kez atama yapılırsa sadece 30 bin, İki seferde yapılırsa 15 Bin Şubat’ta ve 15 Bin Ağustos ayında olmak üzere Toplam 30 Bin Öğretmen Ataması gerçekleşmiş olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl şubat ve ağustos aylarında 30 bin öğretmen ataması yapmak için harekete geçti. MEB, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ihraç ettiği 30 bine yakın öğretmenin açığını norm fazlası 40 bin öğretmeni görevlendirerek gidermeye çalışmıştı. Ancak, bazı okullarda sıkıntıya yol açacak şekilde öğretmen eksikliği yaşanması sonrası harekete geçen MEB, atama için kolları sıvadı. Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile MEB arasında yapılan görüşmelerde, öğretmen ihtiyacı için en az 30 bin öğretmen atanmasına karar verildi. Böylece 2017 yılı için kamuya alınması planlanan 60 bin personelin yarısını öğretmenler oluşturacak.

Öğretmen Alım tarihleri tam olarak belirlenmemesi üzerine MEB atamaların tarihini belirlemek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Buna göre 15 bin öğretmen atamasının şubat’ta 15 bin de ağustos ayında yapılması gündeme geldi. İhtiyacın artması halinde 30 bin öğretmenin tamamının şubat ayında atanması da söz konusu olabilecek. Zorunlu okul öncesi eğitime ve yabancı dil hazırlık sınıfı projelerine bu yıl pilot olarak geçmeyi amaçlayan MEB, en çok alımı okul öncesi öğretmenliği ve yabancı dil alanlarından yapacak. Ayrıca sınıf öğretmenliği, ilköğretim matematik, özel eğitim bölümleri en çok atama yapılacak alanlar olarak görünmektedir.

Bu kadrolara atanacak Öğretmenler Sözleşmeli Sınıfında Çalışacaklardır. Sözleşmeli öğretmenliğe atanmak isteyenlere en fazla 20 tercih hakkı verilecek olup Adaylar tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirlenecektir. Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenler ile ilgili il ve ilçe milli eğitim müdürleri arasında sözleşme imzalanacak olup Atamaları kendilerine tebliğ edilenler tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlayacaklardır. Sözleşmeli öğretmenlerden 4 yıllık çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanlar, görev yaptıkları okulda öğretmen kadrolarına atanacak. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak olup toplam 6 Yıl gibi bir süre aynı görev yerinde hizmet vermiş olacaklardır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.