30 Mayıs 2016 Bakanlar Kurulu Toplantısı Açıklamaları

30 Mayıs 2016 Bakanlar Kurulu Toplantısı Açıklamaları

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş 30 Mayıs 2016 Tarihinde Gerçekleşen Bakanlar Kurulu nedeniyle açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, İlk Önceliğimiz Başkanlık Dedi.

Her hafta pazartesi günleri toplanan Bakanlar Kurulu 65. Hükümet döneminde ilk kez toplandı. Başbakan Binali Yıldırım Başkanlığında ilk kez toplanan kurul sonrası bir önceki dönemde aynı görevde yer alan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş Operasyonların devam ettiği ilçelerdeki tahribatı masaya yatırıldığını aktardı. “İmar ve inşa alnındaki faaliyetlerin yeniden planlandığı bir süreçteyiz” dedi. Beş ilçede toplam 6320 binanın zarar gördüğü süreçte 11 bin daire zarar görmüştür. 5 ilçe için harcanacağı düşünülen miktar ise 1 milyar lira. Vatandaşların rızasıyla imar ve inşa faaliyetleri yürütülecek.

Vize serbestisi konusunda görüşmelerin devam ettiğini aktaran Kurtulmuş, “buradaki irademizin sağlam olduğunu belirtmek isterim” dedi. Ancak Türkiye'nin bu sürece ciddiyetle yaklaşmasının istismar edilmemesini isteriz. Avrupa'dan bazı siyasetçilerin söz ve tavırlarını anlamadığımızı belirtmek isterim. AB Bakanımız da önümüzdeki günlerde Brüksel'e giderek vize serbestisiyle ilgili görüşmelerin yapılması kararlaştırılmıştır.

Kurtulmuş ‘un yaptığı açıklamalar sonrasında toplantıda soru cevap bölümüne geçildi.

MGK'dan sonra yapılan açıklamada paralel devlet yapılanması için tavsiye kararı alındığı belirtildi. Bununla ilgili ne yapılacak? MGK'nın bu tavsiye kararıyla birlikte mücadelede yen, bir safhaya geçilmiştir. Bir terör örgütü olarak nitelenmiş ve mücadele artık bir terör örgütüyle mücadele haline gelmiştir. Uygulama aksatılmadan devam edecektir.

ABD'nin Cerablus harekatı önerisinin detayları nedir? O detayları paylaşamayız. Suriye'de her gün oyun içinde oyun yaşanmaktadır. Türkiye kendi sınırlarının korunması egemenliğinin korunmasını birinci önceliği olarak kabul etmektedir. Mare-Cerablus hattı hayati bir hat olarak belirlenmiştir. IŞİD'in ve terör örgütlerinin durdurulması Türkiye'nin önceliğidir.

PKK'yla mücadelede nasıl bir yeni, yeni izlenecek? Sadece şehirlerde değil kırsalda da son derece kararlı mücadele sürdürülüyor. Terör örgütüne karşı mücadelede hangi yönteminin uygulanacağının medya üzerinden konuşulmasının doğru ve sağlıklı olmadığı kanaatindeyiz.

Rusya ile ilişkiler ve Putin'in mesajı? Dedik ki ne Rusya Türkiye'yi, ne de Türkiye Rusya'yı gözden çıkarabilir. Evet Suriye krizinden kaynaklanan fiili bir durum nedeniyle ilişkiler gerilmiştir. Ama her iki ülke birbirini gözden çıkaramaz. Uçağın vurulma anında zaten uçağın kimliği bilinmiyordu. Eğer bilinseydi, belki bunlar olmazdı dedik. Türkiye kasten bu uçağın vurulması olayında yer almamıştır. Oradaki sıcak ortam nedeniyle bu olmuştur. Rusya'nın da bu meseleyi uzatmasını Rusya'ya bir fayda sağlamayacağı düşüncesindeyim. Keşke bu durum ortaya çıkmasaydı. Keşke Rus uçakları Suriye'deki iç savaşın tarafı olarak buna müdahale etmeseydi.

Turizm için alınan tedbirler nelerdir? 64. ve 65. Hükümetler aynı partinin hükümetleridir. Aldığımız önlemler aynen devam edecektir.

Almanya'daki Sözde Ermeni soykırımı tasarısında olumlu ya da olumsuz sonuç çıkarsa Türkiye'nin tavrı ne olacaktır? 1915 olayları sırasında ölen çok sayıda insan var. Onların hepsi Osmanlı cihan devletinin vatandaşlarıydı. Aradan bir asır geçtikten sonra o defteri karıştıranları anlamak da mümkün değildir. Bu konuda söz söyleme parlamentoların vazifesi değildir. Parlamentoların söyleyeceği sözlere kimse itibar etmez. Ellerinde ne kadar bilgi belge varsa hepsini tarihçilere vermek vazifeleridir. Almanya dostumuz müttefikimiz bir ülke olarak, çok sayıda Türk'ün yaşadığı bir ülke olarak Türkiye olan ilişkilerine dikkat göstermelidir. Bu ilişki sosyolojik bir ilişkidir. Eğer böyle bir şey yaparlarsa bizim için hiçbir kıymeti olmayan bir metinden ibaret olur. Başka parlamentolar ne kara aldıysa yolumuza devam ederiz.

YPG armalı ABD askerlerinin ardından ABD ile temas oldu mu tavrımız ne olacak? Gerçekten rencide edicidir, dostluk ilişkisine zarar vericidir. Türkiye'ye zarar veren bir öğütün armasını ABD askerleri tarafından kullanılması dostlukla izah edilemez. ABD'nin geçici ihtiyaçlar yüzünden Türkiye gibi bir müttefikini rencide etmeye devam etmesini beklemiyoruz.

Yeni anayasa ve partili cumhurbaşkanı çalışmalarında süreç nasıl olacak? Hükümetin önceliklerinden birisi yeni anaysa ve siyasal reformları tamamlamaktır. Siyasette şartların gereği adımlarla gerçekleştirilir. Bu şartların hem mecliste hem de Türkiye kamuoyunda oluşması için çalışmaları yaparız. En kısa zamanda bizim başkanlık sistemiyle ilgili teklifimiz meclise gelecektir.

Şartlar oluşmazsa erken seçim gündeme gelir mi? Türkiye'nin ufkunda kesinlikle erken seçim yoktur.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.