35 Yaş Üstü Atama Yapılmalı

35 Yaş Üstü Atama Yapılmalı

Kamuya Yapılan Kamu Personeli Alımı, Memur Alımı, İşçi Alımı, Askeri Alımlar ile Polis Alımlarında Yaş Sınırları Derhal Kaldırılmalıdır. 2010 KPSS Fetö Terör Örgütü Mağdurları Yaş Sınırları Nedeniyle Yine Mağdur Ediliyor. 35 Yaş Üstü Atamalar İçin Kontenj

Kamu Personeli Alımı haber sitesi olarak kamuya yapılan tüm memur, işçi, askeri personel, sağlık personeli alımlarını sizlere günlük olarak sunuyoruz. Sitemizden yayınlanan tüm ilanlarda adayların en büyük tepkisi yaş şartlarında görülmektedir. 2010 KPSS hırsızlığı sonrasında mağdur olan memur adaylarının Devletimizden beklentileri var.

Öncelikle konuyu mevzuat açısından değerlendirelim. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 'nda yer alan yaş sınırı olarak en az 18 (genel olarak) yaşında olmak olarak belirlenmiştir. 657 DMK 'da herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. ÖSYM Tarafından yapılan merkezi atama tercihlerinde üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Pe ki, kamuya yapılan tüm Açıktan personel alımlarında neden yaş sınırı var bu şartlar hangi mevzuata dayanmaktadır. 657 sayılı DMK 'nın kurumlara verdiği yetki ile kurumların kendi mevzuatlarında çeşitli kıstaslar belirlemekteler. Bu kıstaslar arasında en büyük tepkiyi çeken bölüm ise en fazla 28, 30 ve 35 yaşından gün almamış olmak.

Bilindiği üzere Ortaöğretim (lise) ile Önlisans mezunları 2 yılda bir Lisans mezunları ise her yıl KPSS Kamu Personeli Seçme Sınavlarına katılmaktadır. 2010 yılında yapılan KPSS sınavında bütün mezuniyet düzeylerinde memur adayları atanmak için ter döktü. Yine bu yıl yapılan usulsüzlük sonrasında onbinlerce kişi kopyacılar nedeniyle kamuya atanamamıştı.

2010 Yılında yapılan Kamu Personeli Seçme sınavında kopya çekildiği Mahkemece belirlendiği günden beri 2010 mağdurları bu zararlarının karşılanması için yine 2010 KPSS puanıyla atanma beklediler. Bu süreçte bu konuda herhangi bir atama girişimi olmadı.

2016 yılında yapılan KPSS sınavı sonrasında adaylar kurumların açtığı sınavlarda yaş sınırlarına takılmaya başladılar. Yeni yapılan personel alımlarında mezuniyet ve puan şartlarını taşıyan adaylar buna rağmen kurumların belirlediği yaş sınırlarına takılmakta ve kamuda istihdam edilememektedir. Belirlenen 28, 30 ve 35 yaş sınırları nedeniyle yine mağdur olan Fetö terör örgütü mağdurları atanmak için bir şans istiyor.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum