3600 Gün ile Nasıl Emekli Olunur

3600 Gün ile Nasıl Emekli Olunur

Çalışarak yıllarını iş hayatında geçiren vatandaşlar, artık emekli olmanın hayalini kuruyor. Peki erken emekli olabilmek için hangi şartları yerine getirmek zorundalar? Hangi yıldan itibaren çalışmaya başlayanlar, erken emekli olma şansını yakalayacak?

Erken emeklilik denildiği zaman ilk olarak 3600 gün ve 15 yıl hizmet süresi akıllara gelmektedir. Çalışanlar, iş hayatından yorulanlar emeklilik hayatını iple çekmektedir.

Erken emekliliği incelemek gerekirse adayların 3600 gün ve 15 yıl hizmet süresine sahip olması gerekmektedir. Bu sisteme erken emeklilik denmesinin sebebi yaşından dolayı değil prim gününden dolayıdır.

Bahsettiğimiz 3600 gün ve 15 yıl hizmet süresine sahip olan erkek adaylarda 60, kadın adaylarda 58 yaşına kadar çıkmaktadır. Fakat bu erken emeklilikten yararlanmak için bazı şartlar gerekmektedir.

3600 gün ve 15 yıl hizmet süresi ile emekli olmak isteyen vatandaşların sigorta başlangıç tarihleri önem kazanıyor. Sigorta başlangıç tarihlerinin 8 Eylül 1999 tarihinin öncesi olması gerekmektedir. 8 Eylül 1999 veya sonrası olanlar için bu sistem geçerli olmamaktadır.

8 Eylül 1999 sonrası çalışmaya başlayanlar için emeklilik sistemi ise şöyle işleyecek. Adayların 4500 prim gününe ve 25 yıl sigortalılık gününe sahip olması istenecektir.

Memurların bu konuda işleyişi ise şu şekildedir: Sigorta giriş tarihi 1 Mayıs 2008 tarihinden önce olan memurlar kısmi olarak 15 yılla emekli olabilmektedirler. Sistem engelli vatandaşlar açısından değerlendirilirse %80-100 engeli bulunan vatandaşlar yaşları ne olursa olsun 15 yıl ve 3600 prim günüyle emekli olma hakkına sahip olacaklardır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.