4 BİN 200 Öğretmen Alımı Yapılacak

4 BİN 200 Öğretmen Alımı Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı 4 bin 200 Öğretmen alımı yapılacağını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre başvuruları 8 Kasım 2016 ile 10 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı 4 bin 200 Öğretmen alımı yapılacağını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre başvuruları 8 Kasım 2016 ile 10 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye'deki Suriyeli öğrencilerin Türkçeyi daha iyi öğrenebilmesi için Türkçe öğretmenliği, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği ile sınıf öğretmenliği branşlarından 4 bin 200 öğretmen geçici süreyle istihdam edileceğini açıkladı.

Alınacak öğretmenlerin Suriyeli vatandaşların 23 şehirde yoğun yaşadıklarını ve öğretmenlerin yüzde 80'inin buralarda istihdam edileceğini anlatan Altunel, "En yoğun yaşadıkları iller, Hatay, Gaziantep, Urfa, Kilis ve İstanbul'dur. Dolayısıyla bu alınacak öğretmenlerin yüzde 80'i bu illerde istihdam edilecek, kalan yüzde 20'lik kısmı ise Bursa, Ankara, Kahramanmaraş başta olmak üzere diğer illerde istihdam edilecek." dedi.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel Öğretmen adaylarının, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanlarıyla başvuru yapacaklarını ve sözlü mülakata katılabilmek için branşlara ayrılan kadro sayısının iki katı aday içinde olmaları gerektiğini ifade eden Altunel, bir yıllığına çalışacak öğretmenlerin görevinin ihtiyaç dahilinde ve AB'nin proje desteği devam ettiği sürece uzatabileceğini bildirdi.

Müracaat etmek isteyen adaylar, 8 - 10 Kasım tarihlerinde 81 ilde elektronik ortamda başvuru yapacaklar ve il milli eğitim müdürlüklerine başvurularını onaylatacak. Öğretmen adayları, müracaat için gerekli belgeler ve diğer şartları, Bakanlık internet adresinden ulaşabileceklerdir. Mülakat günü ve yeri aynı yerden  duyurulacaktır.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde, AB'nin, Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonu için proje kapsamında 300 milyon avroluk destek vereceğini söyledi. Altunel, geçici görevlendirilecek öğretmenlerin ücretlerinin Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonu kapsamında karşılanacağını ifade etti.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.