4/C Ve Geçici İşçiler Daimi İş İstiyor

4/C Ve Geçici İşçiler Daimi İş İstiyor

Kamuya alımlarda bir geçici birde daimi tam süreli olanlar bulunmakta. İş Kurumu üzerinden alınan binlerce vatandaş (TYP) gibi 4/c li alınıyor veya 5 Ay 29 gün veya 9 Ay olarak alınlar yapılıyor. Bu durumun giderilmesi ve geçici olmayan ilanların çıkılmas

Türkiye İstihdam seferberliği kapsamında işe alımlara hız verildi. Ancak işe alımların bazılarında 3 Ay süreli, 5 Ay 29 Gün süreli veya 9 süreli ibareleri bulunmakta. İş arayan adaylar bu süreli olan işlere yönelmemeye çalışmakta. Geçici olduğu üzere iş bitiminde tekrar iş arama zorunda kaldıkları için geçici alımları tercih etmiyorlar.

İş Kurumunun Yayınladığı bazı ilanları örnek verecek olursak eğer, Kazı başkanlığına alınan bir kişinin süresi dolduğunda vatandaşımız tekrar iş Kurumu üzerinde iş arayan statüsüne düşmektedir.

Bu konuda vatandaşlarımızdan binlerce mesaj ve E-mail almaktayız. Size o gelen mesajdan bir örnekle şöyle denmekte ‘’Kamuda üvey evlat muamelesi görüyoruz. 5 ay 29 gün çalıştırılıp sonra çıkışımız veriliyor kalan 6 ayda geçici iş bulamıyoruz devlet bize ne işsizlik maaşı nede herhangi bir ödeme yapıyor bu konu ile ilgilenmenizi rica ediyorum teşekkürler.’’

Mesleki Eğitim Okulları ve kursları unutuldu mu? Mesleki Eğitim Merkezleri kaydolan öğrencilerle ilgili ne müfredat belli ne de haftalık ders çizelgesi belli.

Daha önce sadece örgün eğitim dışındaki vatandaşlara açık olan Mesleki Eğitim Merkezleri 2 Aralık 2016 tarihli ve 6764 sayılı Kanun ile örgün eğitim kapsamına alınmıştır.

Okulların açılmasına sadece birkaç gün kaldığı halde bu okullara kaydolan öğrencilerle ilgili ne müfredat(öğretim programı) belli ne de haftalık ders çizelgesi.

Kanundan önce öğrenci haftada 1 gün okula (merkeze) gelir yüz yüze eğitimini alır diğer günlerde işletmede bulunurdu. Yeni uygulama ile ilgili net bir bilgi söz konusu değil.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.