4/D İşçiler İçin Umut Veren Gelişme! KHK’lılar İçin Çalışmalar Devam Ediyor

4/D İşçiler İçin Umut Veren Gelişme! KHK’lılar İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Taşerondan kadroya geçen işçiler için umut verici çalışmalar devam ediyor. İşçilerin sorunları çalıştayda masaya yatırılıyor.

Sağlık ev Sosyal Hizmet işkolu yetkili sendikası Öz Sağlık-İş 696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilerin sorunlarını düzenleyeceği bir çalıştay ile ele alacak.

Karar alınmasına katkı sağlamak istiyoruz

Öz Sağlık-İş sendikası başkanı Devlet Sert yaptığı açıklamada; KHK ile kadro alan kamu işçilerinin özellikle tayin-becayiş, zorunlu emeklilik, görev tanımları ve ev tipi çalışma karmaşasının giderilmesi amacıyla konunun akademik bir ortamda, uzman görüşleri ile tartışılmasını ve yönetim erkinin doğru karar almasına katkı sağlamayı amaçladıkları ifade etti.

Devlet Sert yaptığı açıklamada; “ Sağlık ve sosyal hizmet işkolunda 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerimizi, KHK’nın ürettiği sorunlardan kurtarmamız gerekiyor. Bu sadece bizim işkolumuzu ilgilendiren bir konu olmamakla birlikte, KHK ile kadro alan sağlık ve sosyal hizmet işçisi, özellikle pandemi sürecinde çok büyük sıkıntı yaşamaktalar. Bu işçilerin tayin becayiş hakkı olmadığı için aile bütünlükleri bozuldu, emekliliği hak ettikleri günden bir gün fazla işyerinde tutulmadıkları için Anayasal eşitsizliğe mahkum oldular. Görev tanımları yapılmadığı için riskli ve sorumluluk içeren işler de dahil her işi yapmak zorunda bırakılıyor, değilse mobbing ile karşılaşıyorlar. ILO Sözleşmelerinde yer alan Ev Tipi Çalışma Modeli ile bizim uygulamalarımız çelişiyor. Ülkemiz tarafından henüz kabul edilmemiş bir sözleşmede yer alan çalışma biçimi ile fiili uygulama arasında farklar bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Görüşmeler Haziran ayında

Görüşmeleri haziran ayında başlayacak 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolünde de ağırlıkla yer alması beklenen 696 Sayılı KHK’dan kaynaklanan sorunların başında gelen tayin-becayiş, zorunlu emeklilik, ev tipi çalışma ve görev tanımı konuları alanında uzman akademisyenler tarafından ele alınacak.

Bakanlıklarda davet edildi

Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın davet edildiği Çalıştayda ayrıca, hem sağlık, hem sosyal hizmet, hem de üniversite hastanelerinde görev yapan işçi temsilcileri de Çalıştaya konu olan başlıklarla alakalı yaşadıkları sorunları saha örnekleri ile anlatacaklar.

Öz Sağlık-İş Sendikası tarafından düzenlenecek olan Çalıştay 1 Haziran’da Ankara’da gerçekleştirilecek. Çalıştay’da yapılan sunumlar yayın haline dönüştürülerek Cumhurbaşkanlığı, ilgili bakanlıklar, milletvekilleri ve siyasi partilere gönderilecek.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.