4/D’li  ve Taşeron işçiler için bakanlıktan ücret müjdesi

4/D’li ve Taşeron işçiler için bakanlıktan ücret müjdesi

Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermeye devam eden taşeronlar için, 4/D’li işçileri kapsamak üzere olumlu bir gelişme yaşandı. Ek çalışmalara göre yapılacak olan ücretlendirmeler için bakanlıkta müjde niteliğine karar çıktı.

Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında taşeronlar vasfı ile kamu hizmeti vermeye devam eden işçiler için yaşanan gelişmeler takip edilmeye devam ediliyor. Taşeronlar ve o işçiler için ücret düzenlemesi yapılacak.

2020 yılı dahilinde yaşanan olağan dışı hallerin ilk sırasında yer alan Koronavirüs (Covid 19) pandemi süreci kapsamında birçok sektör ve alanda çalışma disiplini bazında değişimler yaşandı. Özellikle gece mesaileri ve ek çalışma süreleri dahilinde emek veren işçilerin bu süreçten dolayı mağdur edilmemesi için yeni çalışmalar yapılıyor.

Çalışma Bakanlığından Ücret Kararı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde kamu hizmeti vermeye devam eden taşeronlar için atılacak olan yeni adımların detayları merakla beklenirken; o işçilerin kapsanacağı süreç dahilinde nöbet ücretlerinin talep edilmesi konusunda gelişmeler yaşandı.

4/D'li İşçilere Nöbet Ücreti Müjdesi

Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan bir karar ile daha önceki dönemde belirli olan unvanlar üzerinden nöbet hakkı verilmemesi konusu masaya yatırıldı. Bakanlıkta yer alan ilgili kurul tarafından verilen karara göre; sözleşmeli personellere de nöbet hakkı verilebileceğine ve söz konusu nöbet tayinlerinden dolayı işçilerin mağdur edilmemesi için ilave ücretlendirme yapılabileceğine yönelik karar alındı.

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'da hüküm yer almaması sebebi ile 4/B’li personellerin nöbet tutmamasının önüne geçildiği ve bundan sonra 4/D’li taşeronlar için geçerli olmak üzere belirli olan meslek grupları üzerinden nöbet ücretlerinin işçilere takdim edileceği açıklandı.

Bakanlık Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından alınan karar 7 Ekim 2020 tarihinde onaylanırken; Nöbet Genelgesinde ilgili maddesinde değişiklik yapıldığı ve Tabip, Uzman Tabip, Diş Tabibi, Eczacı, Odyolog, Sosyal Çalışmacı, Psikolog, Çocuk Gelişimcisi, Diyetisyen, Hemşire, Fizyoterapist, Laborant, Sağlık Memuru, Sağlık Teknisyeni, Sağlık Teknikeri, Sosyolog, Öğretmen, Çocuk Eğitimcisi ve Din Görevlisi unvanlarında kamu personeli veren adayların nöbetleşme sistemine dahil edilebileceği ve ay sonunda maaşlara ilave olarak ek kazanç yansıtılacağı beyan edildi.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden erişebilirsiniz.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.