5 Milyon Emekliye İntibak Müjdesi

5 Milyon Emekliye İntibak Müjdesi

Ülkemizde düşük maaşları nedeniyle son yıllarda oldukça zor durumda kalan emekliler için son derece müjdeli bir haber geldi.

Ülkemizde emeklilik maaşları geçim seviyesinin oldukça altında bulunuyor. Hatta bazı emekli aylıkları ise son yıllarda düşen alım gücü ile oldukça yetersiz seviyeye indiği görülüyor. Emekliler geçim derdi ile uğraşırken yaşanan son dakika gelişmesi onları bir nebzede olsa mutlu edeceğe benziyor. Yaklaşık 5 milyon emekliyi etkileyecek olan ve uzun bir süredir merakla beklenen intibak zammı ile ilgili son derece heyecan verici yeni gelişmeler yaşanıyor.

Uzun bir süredir emeklilerin beklediği intibak zammı sonrasında maaşların ne kadar olacağı ise emeklilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. 2000 yılı öncesi emekli olanlar için uygulanan düzenlemenin bir benzerinin 2000 sonrası emekliler içinde uygulanması planlanıyor Bu düzenleme yasalaşması durumunda ise emeklilerin maaşlarına hatırı sayılır derecede bir artış olması bekleniyor

355 TL İntibak Zammı Geliyor

2000 yılından önce emekli olan vatandaşlar için intibak düzenlemesi getirilmişti. Fakat 2000 sonrası emekli olan vatandaşların bu düzenleme dışında kalması yoğun tepkilere neden olmuşu. Bu intibak düzenlemesinin gelen tepkiler sonrasında 2000 sonrasında da uygulanması için düzenlemeye gidileceği bilgisi alındı. Konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmasa da, kulislerde konuşulan iddialara göre intibak zammının maaşlara 2021 den itibaren yansıtılması bekleniyor.

Eğer bu iddialar doğru çıkarsa memur maaşlarında 355 TL ye varan artışlar yaşanacak. Memur emeklilerine yönelik intibak talebi, toplu sözleşme görüşmeleri sırasında Memur-Sen tarafından gündeme getirilmişti. Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında ele alınıp karara bağlanması beklenen talep beklendiği şekilde yasalaşırsa, aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkı ek ödemeyle artık ortadan kalkacak. 

5 Milyon Emekli Yararlanacak

Bu düzenleme 2021 yılı itibari ile hayata geçerse, milyonlarca emeklinin maaşında artışlar yaşanacak. 2000'den sonra emekli olanlara,  daha önceki çıkarılan düzenlemede olduğu gibi 50 ile 355 lira arasında değişen zam yolu açılmış olacak. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşı yeniden hesaplanacak. Bu  intibak düzenlemesinden 5 milyondan fazla emeklinin faydalanacağı ön görülüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum