5 Milyon İşsiz Gencin 9 Milyarlık Borcu Siliniyor

5 Milyon İşsiz Gencin 9 Milyarlık Borcu Siliniyor

Hükümet, üniversiteyi kazanamayan ya da mezun olup iş bulamayanların kâbusu olan Genel Sağlık Sigortası Primlerini silmeye hazırlanıyor. AK Parti Hükümeti 1 Kasım Genel Seçimleri öncesi vaat ettiği birçok projeyi hayata geçirdi.

Hükümet, üniversiteyi kazanamayan ya da mezun olup iş bulamayanların kâbusu olan Genel Sağlık Sigortası Primlerini silmeye hazırlanıyor. AK Parti Hükümeti 1 Kasım Genel Seçimleri öncesi vaat ettiği birçok projeyi hayata geçirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre hükümet bugüne kadar vaatlerin %82 sini gerçekleştirdi.

Genel Sağlık Sigortası’ndan dolayı mağdur olan milyonlarca işsiz gençlere hükümet müjde vermeye hazırlanıyor. Hükümetin torba yasaya eklemeyi düşündüğü tasarıda, 18-29 yaş arasındaki 5 milyondan fazla işsiz gencin 9 milyar liralık Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunu silmeyi hedefliyor. Hükümet tasarı ile, GSS prim borçları ile ilgili bürokratik aksaklıkları tamamen ortadan kaldırıp, gelir testi konusunda yaşanan sıkıntıları da bitirmeyi hedefliyor. Torba yasadaki tasarı ile 65 yaş üstü olup yaşlılık aylığı alanlar için hane halkı geliri kriteri de kalkacak. Tasarıda geçen başka bir konu ise; meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencilerinden zorunlu staj yapanlara asgari ücretin 3'te 1'i oranında yani 433 TL maaş bağlanılması planlanırken, çıraklığın zorunlu eğitim kapsamına alınması düşünülüyor.

Konu ile ilgili çalışmaları Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmaları yürütüyor. Hükümetten aldığı talimat ile çalışmalarını hızlandıran bakanlık kısa sürede çalışmaları tamamlamış olacak. Yakın bir zamanda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konuya ilişkin çalışmalarının detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.