50.000 Yeni Personel Alımı Bakanlık 7.603-8.294 TL Destek Verecek (İşte Şartlar)

50.000 Yeni Personel Alımı Bakanlık 7.603-8.294 TL Destek Verecek (İşte Şartlar)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ÇSGB tarafından 2022 yılı için 50.000 yeni istihdam hedefiyle yeni destek programı açıklandı. Detaylar ve aylık istihdama verilecek desteğe dair tüm detaylar bu yazımızda.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katıldığı programda yeni destek programına dair detayları açıkladı. “Üretim Sürecine Katılım Programı” hakkında konuşan Bilgin özellikle istihdam sayıları ve rakamlarına dair destek miktarlarını açıkladı.

2022’de 50 bin yeni personeli alımı istihdamı

Çalışma bakanı Bilgin, Üretim Sürecine Katılım Programı projesinin Türkiye’nin çeşitli sanayi şehirlerinde uygulamaya konulan yeni bir proje olduğunu belitti. Bu yeni bir programın Türkiye’nin istihdam açığına katkıda bulunacağını ve 2022 yılı sonuna kadar da ülkemizin tüm şehirlerinde sanayide 50.000 yeni istihdam sağlanacağının hedeflendiği ifade edildi.

İstihdama garanti veriliyor

Yürütülen bu programlarla da sanayi kuruluşlarıyla iş arayan adayların bir araya getirildiğini ifade etti. 3 ve 6 ay olmak üzere destek verildiği belirtildi. Bu işe katılım sürecine giren işçilerin de tüm ihtiyaçlarının karşılandığı ifade dildi. Bu kapsamda devlet olarak ücretlerin, sigorta primleri karşılanıyor. İşverenler de 2 yıllık işini, istihdam garantisini verdiklerini belirtti.

Aylık 8.294 liraya kadar destek

Bakan Bilgin aylık olmak üzere Üretim Sürecine Katılım Programı kapsamında eğitim durumuna göre her bir istihdam için aylık 7 bin 603 TL ile 8 bin 294 TL destek sağlanacağı açıklandı. Özellikle de tekstil, makine, gıda, mobilya, kimya sektörlerinin destekleneceği ifade edildi. Program ile imalat sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin nitelikli işgücünün istihdam edilmesi desteklenecek.

Katılım şartları nelerdir?

18-34 yaş grubundakiler, İŞKUR'a kayıtlı işsiz olanlar, işverenin birinci derece kan hısımı veya eşi olmayanlar bu program kapsamında desteklenebilecek. Yabancılar için yabancı kimlik numarasına sahip olunması, kurs ve programlara katılım konusunda yaptırım uygulanmıyor olunması, programa başlama tarihinden önceki son 3 ayda uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olmamak şartı var. Ayrıca 12 aylık dönemde işverenin çalışanı olunmaması ve programa başlama tarihi itibarıyla açık öğretim hariç öğrenci olunmaması gerekmektedir.

Çalışma Bakanlığı resmi metin.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum