5G Çalışmaları için Merkez Açıldı

5G Çalışmaları için Merkez Açıldı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 5G tesisi açılışında konuşma yaparak bu tesis Türk Telekom ürün ve hizmet teknolojilerinin geliştirilmesini ve ilerlemesinin adımı olacak, hem’ de Ülkemiz için kaldıraç sistemini sağlayacak dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 5G tesisi açılışında konuşma yaparak bu tesis Türk Telekom ürün ve hizmet teknolojilerinin geliştirilmesini ve ilerlemesinin adımı olacak, hem’ de Ülkemiz için kaldıraç sistemini sağlayacak dedi.

Bakan Arslan, 5G Merkezinin açılışında mükembel bir rol model olacak şekilde oluşturulmuştur. Bu model ile birlikte vatandaşlarımızın bilgi teknolojileri yönünden ulaşmakta geciktiği bilgi ve belgeleri ileri teknoloji imkanı sunarak daha çabuk teminini sağlamış olacak. Bunun yanı sıra kurum ve kurularımızda devlet memurlarının iş ve işlem yönünden fiber hıza ulaşılmış ve hızın katlanacağından devletimizin resmi işlemleri saniyeler içinde gerçekleşecek, dedi.

Başbakan Binali Yıldırımın katılımı ile gerçekleşen 5G merkezi açılışında konuşma yaparak, ben bir mühendis olarak veya vatandaş olarak söylüyorum. Bilgi üretmeyen toplumlar bilgi üreten topluma her zaman muhtaçtır. Allaha şükürler olsun’ ki biz bilgi yolunda atılan her adımın insanlığa teknolojiye ve geleceğe yatırım olarak kabul etmekteyiz. Bu anlamda yapmış olduğumuz yatırımlar ve insanlığa ülkemize teknoloji çağı bırakarak yolumuza devam etmekteyiz.

Başbakan Yıldırım, bu teknoloji ve küresel markalar ile bilişim sektörümüz bu ileri teknoloji ile başarıya ulaşabilirsek, ülkemiz bu sektörlerden edeceği milli geliri artıracağını dışa bağımlılığı azamiye indireceğini bu anlamda ihracat ataklarımızda sektörel ve milli anlamda sıçramalar yaparak ülkemizi kalkındırmayı devlet olarak ve özel sektör işbirliği olarak hedeflemekteyiz, dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 5G 2016 yılında yeni nesil mobil haberleşme teknolojileri Türkiye forumu (5GTR kurulduğunu ifade ederek) Ülkemiz ile Japon işbirliği çerçevesinde 5G’ yi kapsayan ortaklığımız metninin imzalayarak aynı yıl olan 2016’da BTK ile Kore haberleşme komisyonunu 5G’ ye dahil ederek, işbirliği içerisine girerek imzalar attık. Kumu şuan miladı yaşamakta ARGELA tarafından yürütülen (Milat projesi) siber güvenlik 5G alt yapısı ile kurulabilecek bunun yanı sıra yazılım ve donanımlar üretilebilecektir, dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 5G teknolojisinin alt yapısında bilinmelidir’ ki stratejik olarak başta güvenlik ve savunma gelmektedir. Bilgiye ve teknolojiye ayırdığımız her milli servet gelecek kuşaklarımıza servet olarak refah bir şekilde yaşamalarını sağlayacaktır. Biz bu teknoloji ile ülkemizdeki alt yapıları, güvenliği, savunmayı, hızı ve milli yazılımların geliştirilmesi ile birlikte ekonomimizin ileriki dönemlerde daha canlandığını inşallah göreceğiz diye konuştu.

Bakan Arslan sözlerine devam ederek ekledi, biz ülkü olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan önderliğinde ve bu partiye gönül vermiş Başbakanlarımız Bakanlarımız ve Milletvekillerimizle birlikte bir vizyon ile yola çıktık. Göreve geldiğimizde iletişim ve teknoloji Ortadoğu ve Afrika ülkeleri seviyesinde iken bunu değiştirdik çok şükür, şuan Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden 6 kat daha fazla hıza ve teknolojiye sahip bir ülke haline geldik. 5G ile yola devam ederek bu teknoloji hızımız 10 katına çıkmaktadır. Vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun dedi.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.