65. Hükümet Programında Memurlar İçin Neler Planlanıyor

65. Hükümet Programında Memurlar İçin Neler Planlanıyor

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında kurulan 65. Hükümet için güven oylaması geçtiğimiz hafta TBMM'de yapıldı. 65. Hükümet Programının okunması ile milyonlarca memur için yer alan maddeleri sizin için derledik.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki 64.hükümet istifa etmiş, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki 65.hükümet kuruldu. Başbakan Yıldırım Başkanlığındaki 65.hükümet TBMM’deki güven oylamasında güvenoyu alarak çalışmalarına başladı. Güvenoyu ile beraber hükümet programı da okundu. Peki, 65.hükümet programında 3 milyon 500 bin civarındaki kamu personeli için neler var?

Her iki hükümet de Ak Parti Hükümetleri olduğundan dolayı köklü değişikliklerin olması beklenemiyor. Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki 64. Hükümet'in programında kamu personel rejimi reformunun 21.12.2016 tarihine kadar yapılacağı belirtilmişti. Kurulan 65. Hükümetinde Ak Parti hükümeti olduğunu dikkate aldığımızda, 65. Hükümet'in de kamu personel rejimi reformunu 21.12.2016 tarihine kadar yapacağı bekleniyor.

64. Hükümetin programında kamu personel rejimi reformuyla ilgili olarak şu ifadelere yer almıştı; Temel olarak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile düzenlenen bu alanda zaman içinde dağınık bir yapı oluşmuş ve sistem çok karmaşık bir hale gelmiştir. Kamu yönetiminin daha dinamik ve etkin bir hale getirilmesi, verimliliğin, hesap verebilirliğin, şeffaflığın ve etkililiğin artırılması amacıyla uluslararası örnekler de dikkate alınarak yeni bir personel rejimi oluşturulacaktır. Yeni oluşturulacak rejim, kamu personelinin performansının ölçülebilmesine ve değerlendirilebilmesine de imkân verecektir.

Ancak bugüne kadar, 64. Hükümet tarafından kamu personel rejimi reformuyla ilgili herhangi bir şey yapılmadı. 65. Hükümetin belirlenen tarihe kadar kamu personel rejimi reformuyla ilgili çalışmalarını tamamlaması pek mümkün görünmüyor.

65. Hükümet programında yer alan maddeler; Zaman yönetimini esas alan etkin bir personel sistemi oluşturulacak, Güvenlik hizmetlerinin profesyonelleşmesi sağlanacak, Kamuda insan gücü planlaması yapılacak, Öğretmen adayları için alan sınavı genişletilecek, Yeterli sayıda ASDEP personeli istihdam edilecek, İlk kez iş bulan gençlerin bir yıl boyunca maaşı devlet tarafından karşılanacak, Mahalli idarelerdeki teknik personelin her seçim döneminde değişmesi önlenecek, Uluslararası örgütlerdeki Türk uzman personel arttırılacak, Taşra teşkilatının mali ve personel kaynağı güçlendirilecek.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.