657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Yeniden Yazılıyor

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Yeniden Yazılıyor

Uzun zamandan beridir devlet memurlarının çalışma şartlarını düzenleyen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun (DMK) ne zaman değiştirileceği merak konusu olmuştu.

Uzun zamandan beridir devlet memurlarının çalışma şartlarını düzenleyen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun (DMK) ne zaman değiştirileceği merak konusu olmuştu. Hükümet devlet memurları kanununun değişeceğinin sinyallerini vermişti. Nihayet hükümet konuyu gündemine alarak; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununu yeniden yazılması için adım attı.

3 milyondan fazla devlet memurunu ilgilendiren yasal düzenleme için düğmeye basıldı. 1965 yılında yazılan DMK 1969 yılında yürürlüğe giren DMK yeniden yazılıyor. Geçtiğimiz günlerde hükümet, ilgili bürokratlara talimat vererek DMK’nın yeniden yazılması için çalışma başlatmalarını istedi. Memurların mevcut çalışmalarından memnun olmayan hükümet, memurların daha aktif olarak çalışması için yasada değişikliğe gidiyor. Amaç memurların daha aktif ve verimli çalışması olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başkanlığında yürütülen çalışmalarda iki ana unsur üzerinde duruluyor. Öncelikli olarak tüm memurların kamu çalışanı yapılması sağlanacak. İşçi ile memur arasındaki farkı ortadan kaldırarak, bütün kamu çalışanları tek bir statüde çalışacak. Yeni yasada ikinci önemli konu ise disiplin hukukuna yönelik madde ile ilgili olacak. Bu kapsamda memura tanınan yargı güvencesi zırhına bazı sınırlamalar getirilerek kamu çalışanının işten atılması daha kolay getirilmeye çalışılacak. Deyim yerindeyse dananın kuyruğu tam bu madde de kopacak. Bu maddeye başta yetkili sendika Memur Sen olmak üzere herkes karşı olduğu biliniyor. Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın ilk taslak çalışmasında ücretlerin değişmesinde bir değişiklik olmayacağı öngörülüyor. Maliye Bakanlığı'nın hedefinde yasa çalışmasının bu yıl içerisinde tamamlanması var.

47 yıldır yürürlükte olan DMK kapsamında bugüne kadar toplam 962 defa değişiklik yapıldı. DMK'daki olası değişikliğin eski memur ve emeklileri de kapsayacağı ifade ediliyor. Konuyla ilgili taslak çalışmanın henüz tam olarak netleşmediğini ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları kamudaki işçi ve memur ayrımının ortadan kalkacağını ifade ediyorlar.

Yapılacak olan değişiklikle memurlara performansa göre ücret verileceği de konuşulan konular arasında. DMK’nın 1 yıl içerisinde yeniden yazılacağı hedeflenirken, bu konudaki en uzun sürenin kanunun meclis süresinde geçeceği ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.