7 Bin Bekçi Alımı Yapılacak Aranacak Şartlar

7 Bin Bekçi Alımı Yapılacak Aranacak Şartlar

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgi doğrultusunda, emniyet güvenlik koruma tedbirinin güçlendirilmesi hedeflendiğinden gelecek ay içerisinde bir çok ile 7 Bin bekçi alımı gerçekleştirilecek. Alınacak bekçilere dair tüm detaylar haberimizde....

İçişleri Bakanlığı çarşı ve mahalle bekçileri teşkilatının güçlendirilmesi talimatını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan tarafından vatandaşın can ve mal güvenliğini ilgili emniyet güçlerine yardımcı olması için güçlendireceklerini açıkladılar.

Bu kapsamda Mart ayı içerisinde bekçi alımı için ilana çıkması beklenen iller şu şekilde, başta İstanbul olmak üzere büyük şehirler sırasıyla gelmekte, Adana, Ankara, Gaziantep, Hatay ve Mersin olmak üzere toplamda 5 ilde 7 Bin bekçi alımı yapılacağı bildirildi.

Türkiye geneli bekçi sayımızın ve hali hazırda görev yapan 5 Bin 400 bekçinin yetersiz olduğu gerekçesi ile 1980 yılları öncesi seviyeye ulaşılmasını hedefleyen Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan bekçiliğin önleyici ve caydırıcılığına dikkat çekerek İçişleri Bakanlığına güçlendirin talimatı verildiği aktarıldı.2016 yılı içerisinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde göreve başlamak için gün sayan 280 bekçi bulunmakta. Bunların il dağılımları ise Şırnak, Şanlıurfa, Hakkari, Mardin ve Diyarbakır olmak üzere 280 bekçi ataması Mart ayı içerisinde gerçekleştirilecek.

Mega kent İstanbul ilimizde ise 2016 yılı içerisinde duyuruya çıkan İstanbul Valiliği 700 mahalle bekçiliği alımına ilişkin olarak kazanan adaylar gelecek ay içerisinde göreve başlayacaktır, denildi. Ayrıca Şırnak Valiliği ise 100 mahalle bekçiliği kadrosu tamamlanmak üzere, alımların önümüzdeki ayda tamamlamayı düşündükleri ifade ediliyor.

Adaylarda aranan şartlar: Çarşı mahalle bekçiliğine Türk vatandaşları başvurabilmekte. Lise veya dengi okul mezunu olmalı, ikamet ettiği ilde en az 1 yıl ikamet ediyor olmalı, 18 ile 30 yaş aralığında olmalı 30 yaşın üstü kabul edilmemekte. Kamu kurum ve kuruluşlarında irtikap, rüşvet, dolandırıcılık, zimmet, inancı kötüye kullanma, iflas, yüz kızartıcı suçlardan dolayı 6 aydan fazla cezaevinde kalanlar başvuramayacak. Ayrıca üstlendiği göreve karşı engeli bir durumu var ise başvurusu kabul edilmeyecek.

Başvurusu alınan ve kazanan adaylar 657 sayılı devlet memurluğunun 48’ inci maddesinde geçen güvenlik ve arşiv yönetmeliğine göre adli sicil kaydının temiz olması gerekmekte. Ayrıca sağlık kurulu rapor alınarak ilgili emniyet amirliklerine teslim edilecek.

Bekçi alımı ilanına İllerde valilikler ve ilçelerde kaymakamlıklar tarafından yapılacak olup adaylar, son bir yıl ikamet ettiği illerde ve ilçelerde başvuruda buluna bilecekler. Adaylar yazılı ve sözlü sınavına girecek olup kazananlar ise bulunduğu il ve ilçenin kadrosuna atanacaklar. Adaylar göreve aday memur olarak başlatılacaktır.

Adaylara yazılı sınavlarda Genel kültür, Tarih, Matematik ve Türkçe derslerinde hazırlanacak sorular sorulacağı açıklandı. Yazılı sınavdan sonra ise mülakat sözlü sınavı gerçekleştirilecek, sözlü sınavdan ise 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılacak ve atama için ilçe kaymakamlıkları isim listelerini resmi web sitesi üzerinden açıklayacak olup göreve başlatılacak. www.kamupersonelialimi.com sitesi olarak bu alımlara dahil olmak istiyor iseniz, bulunduğunuz ikameti alımlara kadar değiştirmemeniz olacaktır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.