70 Bin taşerona Kadro Talebi! Vergi İndirimi Nakil Hakkı

70 Bin taşerona Kadro Talebi! Vergi İndirimi Nakil Hakkı

Hak-İş başkanı Mahmut Arslan 1 Mayıs işçi bayramı öncesinde işçilerle alakalı taleplerini sıraladı. Kadrodan atamaya birçok konuda taleplerini açıkladı.

Başkan Arslan 1 Mayıs öncesi işçilerin taleplerini sıraladı. 70 bin taşeron işçiye 'kadro' çağrısı yaparken kadroya geçirilen işçilere de nakil ve tayin hakkı talep etti.

HAK-İŞ Başkanı Arslan, 1 Mayıs öncesi işçilerin taleplerini sıraladı. Hak İş'ten 70 bin taşeron işçiye 'kadro' çağrısı yaparken kadroya geçirilen işçilere de nakil ve tayin hakkı talep etti. Arslan ayrıca gelir vergisinin %20'ye sabitlenmesini de istedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, kapsam dışı bırakılan taşeron işçilerin de biran evvel kadroya geçirilmesini talep etti.

HAK-İŞ'ten yapılan yazılı açıklamada, 26 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında "1 Mayıs Haftası" kutlamalarının etkin bir şekilde yapıldığı, emekçilerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerilerinin tüm dijital platformlardan kamuoyu ile paylaşıldığı dile getirildi.

70 bin işçi için kadro istedi

"Kapsam dışında tutulan emekçilerimizin halen alt işveren işçisi olarak çalışmaya devam etmesi bizim için büyük bir üzüntü kaynağıdır. KİT ve bağlı ortaklıkları yanında hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalışan yaklaşık 70 bin emekçi kardeşimiz, kadro kapsamı dışında bırakılmıştır. Bu durum ne yazık ki uzun yıllardan bu yana işçilerin mağduriyetine neden olmuştur. HAK-İŞ olarak, kapsam dışı bırakılan taşeron işçilerin de biran evvel kadroya geçirilmesi talebimizi 1 Mayıs vesilesiyle bir kez daha dile getirmek istiyoruz."

Kadroya alınan işçiler için ise atama ve nakil hakkı talep edildi

Arslan açıklamasında, ayrıca 696 sayılı KHK ile kadro alan işçilerin nakil ve tayin konusunda yaşadıkları sorunların biran evvel çözüme kavuşturulmasını ve çalışma sürelerinin emekliliğe hak kazandıkları tarih ile sınırlandırılmasıyla ilgili düzenlemenin iptal edilmesini istedi.

Gelir vergisi %20 sabitlensin

Arslan açıklamasının devamında; işçilerin en büyük sorunlarından birinin de ağır vergi yükü olduğunu belirterek "Türkiye, OECD ülkeleri içinde prim ve vergi yükü yönünden üst sıralarda yer almaktadır. HAK-İŞ olarak, mevcut gelir vergisi oranlarının emekçiler lehine düzenlenmesini, gelir vergisi oranının yüzde 20'ye sabitlenmesini özellikle talep ediyoruz." Dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum